Yolsuzluk ve iktisadi büyüme üzerine ekonometrik bir analiz
An econometric analysis on corruption and economic growth
- Tez No: 711627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada 1996-2018 yıllarına ait veriler kullanılarak yolsuzluk ve iktisadi büyüme arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada kullanılan modeller 168 adet ülke için tahmin edilmiştir. Ayrıca ülkeler çeşitli bölgesel gruplara ayrılmış ve yolsuzluk ve iktisadi büyüme arasındaki ilişkiyi tahmin etmede kullanılan dar ve geniş model tahmin sonuçlarının bölgelere göre değişip değişmediği araştırılmıştır. Son olarak yolsuzluğun hangi aktarım mekanizması üzerinden iktisadi büyüme üzerinde etkili olabileceğine vurgu yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre 168 adet ülke için çözülen dar ve geniş model tahmin sonuçları yolsuzluğun iktisadi büyüme üzerinde pozitif etki oluşturduğunu gösterirken bu etki ülkeler bölgesel gruplara ayrıldığında büyük ölçüde anlamlılığını yitirmektedir. Aktarım mekanizmalarına göre, yolsuzluğun cari dönem değerinin enflasyon üzerindeki etkisi anlamlı iken yolsuzluğun gecikmeli değerlerinin yatırım ve kamu büyüklüğü değişkenleri üzerinde anlamlı bir etkisinin varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the relationship between corruption and economic growth, using a data set covering the period between 1996 and 2018. Narrow and extended models have been applied throughout the thesis to examine the relationship between these two factors in 168 countries. Furthermore, countries are divided into various regional groups, such as Europe, the Middle East and North Africa, Sub-Saharan Africa etc., and it is analyzed whether the estimated results of narrow and extended models change according these groups. Finally, it has been examined which transmission mechanisms have an effect on economic growth. Although the estimated results of narrow and expanded models applied to 168 countries indicate that corruption has a positive impact on economic growth, the statistical importance of this effect is largely lost when focusing on regional groups. As to the transmission mechanisms, the effect of the current value of corruption on the inflation rate is statistically significant, but the impact of the lag values of corruption do not influence investment and government size.