Yenidoğan yoğun bakımda ışık şiddetinin eğitim öncesi ve sonrasında değerlendirilmesi
Evaluation of LİGHT intensity in newborn intensive care before and after training
- Tez No: 711634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışma Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde (YYBÜ) ışık düzeylerinin belirlenmesi, eğitim öncesi ve eğitim sonrası ışık düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tanımlayıcı ve yarı deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Işık düzeylerinin iyileştirilmesinde YYBÜ'de sağlık personellerine verilen eğitimin öncesi ve sonrası değerlendirilmiştir. YYBÜ'de ışık düzeyleri iyileştirme öncesi 1. hafta 4 gün, 2. hafta 3 gün toplamda 560 adet ve eğitim sonrası yine 1. hafta 4 gün, 2. hafta 3 gün 560 adet olmak üzere toplamda 1120 adet ortam ışık şiddeti ölçümü yapılmıştır. Smart Sensor AS803 Digital Lux Meter cihazı ortam ışık şiddeti ölçümünde kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS for Windows 22.0 programı kullanılarak, bağımlı gruplar Wilcoxon testi ile analiz edilmiştir. Çalışmada YYBÜ'nün genel ışık düzeyleri önerilen değerler arasında bulunmuştur. YYBÜ'nde eğitim öncesi ışık şiddeti; II. düzey genel ölçüm 347,88 lux, III. düzey genel ölçüm 217,91 lux, izolasyon odaları genel ölçüm 263,78 lux, koridor genel ölçüm 218,32 lux ölçülmüştür. Eğitim sonrası ışık seviyesi ise; II. düzey genel ölçüm 161,84 lux, III. düzey genel ölçüm 154,68 lux, izolasyon odaları genel ölçüm 128,65 lux, koridor genel ölçüm 148,34 lux ölçülmüştür. Sonuç: Birçok yönden savunmasız ve zayıf olan yenidoğanlar için YYBÜ'nde verilen eğitim ile ışık düzeyleri azaltılmış ve önerilen değerler arasında tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out in order to determine the light levels in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) and to evaluate the light levels before and after training. The research was carried out as descriptive and semi-experimental. Results: In the improvement of light levels, the training given to health personnel in NICU was evaluated before and after. A total of 1120 ambient light intensity measurements were made in NICU, including 1st week 4 days, 2nd week 3 days, 560 units in total and 1st week 4 days after training, 3 days 560 in week 2. Smart Sensor AS803 Digital Lux Meter is used for ambient light intensity measurement. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS for Windows 22.0 program and dependent groups with the Wilcoxon test. In the study, the general light levels of the NICU were among the recommended values. Pre-education light intensity in NICU; Second-step general measurement 347,88 lux, third-step general measurement 217,91 luxury, isolation rooms general measurement 263,78 luxury, corridor general measurement 218,32 luxury measured. The light level after training is; Second-step general measurement 161,84 luxury, third-step general measurement 154,68 luxury, isolation rooms general measurement 128,65 luxury, corridor general measurement 148,34 luxury measured. Conclusion: In many ways, light levels were reduced and kept among the recommended values with the training given in the NICU for vulnerable and vulnerable newborns.