Yaşlı bireylerde ilaç kullanım uyumu ve sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examine the relationship between drug use copliance and health literacy i̇n elderly i̇ndividuals
  1. Tez No: 711635
  2. Yazar: GÖKHAN PINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada, yaşlı bireylerde ilaç kullanım uyumu ve sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada, 01.10.2019-31.12.2019 tarihleri arasında Bursa İli Yıldırım İlçesi 19 No'lu Duaçınarı Aile Sağlığı Merkezi'ne bağlı 099 No'lu Aile Sağlığı Birimine kayıtlı olan 65 yaş ve üstü olan hastalar değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılmaya gönüllü olan 183 kadın ve 190 erkek olmak üzere toplamda 373 hasta katılmıştır. Çalışmada, Olgu Rapor Formu, Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (HLS-EU-Q47) ve Morisky İlaç Kullanım Uyum Ölçeği (MMAS-8) ile Standardize Mini Mental Testi (MMSE) kullanılmıştır. Bulgular: Bölgemizde polifarmasi (günlük 5 veya üzeri ilaç kullanma) görülme sıklığı %62,1 ve demans sıklığı %46,9 olarak belirlenmiştir. Sağlık okuryazarlığı, %61,40 oranında yetersiz, %36,50 oranında sorunlu-sınırlı, %1,90 oranında yeterli ve %0,30 oranında ise mükemmel olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to“examine the relationship between drug use copliance and health literacy in elderly individuals.”Methods: In the study, patients aged 65 and over who were registered to the Family Health Unit No. 099 of Duaçınarı Family Health Center No. 19 in Bursa Province Yıldırım District between 01.10.2019-31.12.2019 were evaluated. A total of 373 patients, 183 women and 190 men, volunteered to participate in the study. Case Report Form, Health Literacy Scale (HLS-EU-Q47), Morisky Medication Adherence Scale (MMAS-8) and Standardized Mini-Mental Test (MMSE) were used in the study. Results: In our region, the incidence of polypharmacy (using 5 or more drugs per day) was 62,1% and the frequency of dementia was 46,9%. It was determined that health literacy was inadequate at a rate of 61,40%, problematic-limited at a rate of 36,50%, adequate at a rate of 1,90%, and excellent at a rate of 0,30%.