Kolostomi kapatılmasının postoperatif komplikasyonları ve komplikasyon gelişmesine etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Postoperative complications of colostomy closure and evaluation of factors affecting the development of complications
  1. Tez No: 711639
  2. Yazar: NURİ EMRAH GÖRET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FERAN AĞAÇHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bağırsak stoması, bağırsağın karın duvarından açılmasını ifade eder ve esasen cerrah tarafından oluşturulan bir enterokutanöz anastomozdur. Kolostomi kapatma, kolostomi oluşturmaya göre çok daha yüksek morbidite ve mortalite oranlarına sahiptir. Kolostomi kapanmasının mortalitesi %0 ile %4 arasında, morbiditesi ise %6 ile %50 arasında değişmektedir. Çalışmanın amacı, kolostomi kapatılmasından sonra gözlenen komplikasyonları tanımlamak ve komplikasyon için olası risk faktörlerini tanımlamaktır. Gereç-Yöntem: Ocak 2007-2015 tarihleri arasında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Klkiniği'nde kolostomi kapatılan hastalar alındı. Hastalar yaş, cinsiyet, Amerikan Anesteziyologlar Derneği skoru, komorbiditeler, stoma açılma nedeni ve stoma tipi, aciliyet kategorisi, stoma kapama ameliyat süresi, kesi tekniği, ameliyat tipi, anastomoz tipi ve yöntemi, ilk ameliyattan stoma kapanmasına kadar geçen süre, hastaneye yatış süresi, postoperatif komplikasyonlar, anastomoz kaçağı olup olmadığı, takip ve tedavi şekli ve transfüzyon yapılıp yapılmadığına göre karşılaştırıldı ve değerlendirildi. Bulgular: Toplam 168 hasta [Erkek=118 (%70.1) dahil edildi. Stoma oluşumunun en sık nedenleri malignite [n=63 (%37.5)] ve divertiküler perforasyon n=[40 (%23.8)] idi. Acil olgularda uç kolostomi, elektif olgularda ise loop sigmoidostomi en sık görülen stoma tipiydi. Ameliyat sonrası komplikasyon 36 (%21,4) hastada gözlendi. Dokuz (%5,3) hastada anastomoz kaçağı gelişti. Bunlardan 8'i (%4,8) tekrar ameliyat gerektirdi ve 1'i (%0,6) konservatif olarak tedavi edildi. Mortalite 5 (%2.9) idi. Anastomoz kaçağı olan 6 (%66,7) olguda DM mevcuttu ve kaçak diyabetik olmayanlara göre daha sıktı. Stoma ters çevrilmesi için 3 aydan fazla bekleyen hastalarda daha az bekleyenlere göre daha fazla anastomoz kaçağı görülmüştür. Sonuç: Kolostominin kapatılması önemli bir morbidite ve mortaliteye sahiptir ve özellikle diabetes mellitus olmak üzere komorbiditesi olan hastalarda postoperatif takipte hekim daha dikkatli olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Intestinal stoma refers to the opening of the intestine through the abdominal wall, and it is essentially an enterocutaneous anastomosis created by the surgeon. Colostomy closure has a much higher morbidity and mortality rates than colostomy creation. However, currently the mortality of colostomy closure ranges between 0% and 4%, and its morbidity ranges between 6% and 50%. The goal of the study is to describe postoperative complications observed after colostomy reversal and to define possible risk factor(s) for complication. Materyal-Metod: Patients who underwent colostomy closure in Department of General Surgery, Kartal Education and Research Hospital between January 2007-2015 were enrolled. Patients were compared and evaluated according to age, gender, American Society of Anesthesiologists score, comorbidities, cause of stoma opening and stoma type, urgency category, operation time of stoma closure, incision technique, type of surgery, anastomosis type and method, time from initial surgery to stoma closure, days of hospitalization, postoperative complications, follow-up and treatment modality if anastomotic leakage was present, and whether transfusion was performed or not Results: Total 168 patients [male=118 (70.1%) were included. Most common reasons for stoma formation were malignancy [n=63 (37.5%)] and diverticular perforation [n=40 (23.8%)]. End colostomy was the most common stoma type in emergent cases and loop sigmoidostomy in elective cases. Postoperative complication was observed in 36 (21.4%) patients. Nine (5.3%) patients developed anastomotic leak. Of those, 8 (4.8%) was necessitated reoperation and 1 (0.6%) was treated conservatively. Mortality was 5 (2.9%). DM was present in 6 (66.7%) cases who had an anastomotic leak and leak was more common compared to non-diabetics. Patients waiting more than 3 months before stoma reversal had experienced more anastomotic leak compared to those waiting less. Conclusion: Closure of colostomy has a significant morbidity and mortality, and the physician should be more careful in postoperative follow-up in patients who had comorbidities, especially diabetes mellitus.