Eksternal dakriosistorinostomi ve endoskopik transnazal dakriyosistorinostomi ameliyatlarının karşılaştırmalı sonuçları
  1. Tez No: 711640
  2. Yazar: BUĞRA KARASU
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜLÜNAY KIRAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Polikliniğine epifora şikayeti ile başvuran kronik dakriyosistitli hastalardan 81'i çalışmaya dahil edildi. 44 hastaya eksternal DSR, 37 hastaya ise KBB kliniğinde bir oftalmolog eşliğinde endoskopik DSR uygulandı. İki grup arasındaki sonuçların karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmamızdaki olguların yaşları 16 ile 77 yıl arasında değişmekte olup, ortalama yaş 50,51±12,47 yıldır. Hastaların 27'si erkek (%33,3), 54'ü kadın (%66,7). Hastaların 1 hafta , 1 ,3 ve 6. ayda yapılan kontrol muayenelerinde lavaj yapılarak sonuçlar değerlendirildi. Eksternal DSR operasyonu yapılan olgularda tam başarı oranı %56,8 idi. Endoskopik DSR operasyonu yapılan olgularda tam başarı oranı %54,1 idi. Eksternal DSR operasyonu yapılan olgularda kısmi başarı oranı %29,5 idi. Endoskopik DSR operasyonu yapılan olgularda kısmi başarı oranı %18,9 idi. Eksternal DSR operasyonu yapılan olgularda toplam başarı oranı %86,3 idi.Endoskopik DSR operasyonu yapılan olgularda toplam başarı oranı %73 idi. Eksternal DSR operasyonu yapılan olgularda cerrahi başarısızlık oranı %13,6 , endoskopik DSR operasyonu yapılan olgularda ise %27 idi. İki grup arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı değildi(p>0,05). Biz eksternal DSR ameliyatında, yeterli osteotomi açıklığının yapılmasının, lakrimal fossadan kemik perforasyonundan sonra yeterli derinlikte kemik çıkarılmasının ve fleplerin karşılıklı olarak ucuca getirilerek sürüre edilmesiyle uygun epitelizasyonun sağlanmasının başarıda önemli olduğunu düşünüyoruz. Eğer epitelle döşeli bir kanal oluşturulursa anastomozun kapanma şansı çok azdır. Lakrimal fossadan yeterli derinlikte kemik çıkarılması özellikle küçük lakrimal keseli olgularda lakrimal kese ile nazal mukoza arasında fleplerin karşı karşıya getirilerek sütüre edilmesini kolaylaştırarak ameliyat başarısını olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the results and recurrence rates of external and endonasal dacryocystorhinostomy (DCR) surgery in patients with primary acquired nasolacrimal duct obstruction (PANDO) in Turkish Cohort. Methods: Medical records were reviewed in all patients who underwent surgery for PANDO between January 2010 and September 2014 in a tertiary university hospital retrospectively. The patients were followed up on the first day, first month, third month and sixth month postoperatively. Lacrimal drainage system and recurrence rates were recorded. Results: This study was conducted in 81 patients, 27 of whom were men (33.3%) and 54 were women (66.7%). The mean follow-up time was 30.13±16.42 months (range 6-62 months). The mean age was 50.51±12.47 years (range 16 to 77 years). External DCR was used in 44 (66.7%) of the cases and endonasal DCR was used in 37 (45.7%) of the cases. Surgical results of DCR were divided into three groups based on the integrity and openness of the lacrimal drainage pathway in all PANDO patients. Operation success rates of these data revealed that 45 (55.6%) cases were recorded as successful, 20 (24.7%) of the cases were accepted as partially successful and 16 (19.8%) of the cases were deemed as unsuccessful. Based on these data, surgical success rates were found in 38 (86.4%) patients in external DCR and 27 (73%) patients in endonasal DCR. Surgical failure rates were six (13.6%) in external DCR and 10 (27%) in endonasal DCR. There was no statistically significant difference between success rates and recurrences in both groups (p>0.05). Conclusion: Endoscopic DCR produced simple, minimally invasive and preferable results compared to external DCR in the Turkish population. Although the success of external DCR is higher and the recurrence is lower than endoscopic DCR, with the outcomes of this study, endoscopic DCR can be tried as the first choice to protect the patient from major surgery and anesthesia in PANDO.