Normal koroner arterlere sahip prehipertansif hastaların sol ventrikül fonksiyonlarının miyokard performans indeksi ile değerlendirilmesi
Left ventricular myocardial performance index in prehypertensive patients with normal coronary arteries
- Tez No: 711638
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç:Hipertansiyonun habercisi olabilen prehipertansiyon, toplumda sık görülen önemli bir halk sağlığı sorunudur. MPİ, SV sistolik ve diyastolik fonksiyonlarını global olarak gösteren nispeten yeni bir yöntemdir. KAH'ın MPİ'yi olumuz etkilediği bilinmektedir. Amacımız koroner anjiyografisinde normal koroner arterleri saptanan prehipertansif hastalarda SV fonksiyonlarının MPİ ile değerlendirilmesidir.Materyal ve Metod:Çalışmaya kliniğimizde koroner anjiyografisi yapılan ve koroner anjiyografisinde normal koroner arterler saptanan kan basıncı 120/80 mmHg ile 139/89 mmHg arasında olan prehipertansif 40 hasta (21 kadın,19 erkek) ile kan basıncı 120/80 mmHg'nin altında olan normotansif 40 kontrol (18 kadın,22 erkek) olmak üzere toplam 80 kişi dahil edildi. Çalışmaya tüm katılanların klinik ve ekokardiyografik değerlendirilmesi yapıldı. Ekokardiyografik incelemede SV EF, E, A, E/A oranı, DZ, İGZ, İKZ ve EZ ölçümleri gerçekleştirildi. MPİ değerleri, İGZ+İKZ/EZ formülü ile hesaplandı.Bulgular:Her iki grup arasında yaş, cinsiyet ve diğer demografik özellikler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p>0,05). Hasta grubundaki mitral inflow erken diyastolik akım hızı (E) kontrol grubuna göre daha yüksek olup, bu fark istatistiksel açıdan anlamlıydı (65,4±16,4'e karşın 74,8±15,7 cm/sn; p=0,011). Hasta grubundaki E/A oranı kontrol grubuna göre daha yüksek olup, bu fark da istatistiksel açıdan anlamlıydı (0,9±0,2 65'e karşın 1,1±0,3; p=0,009). Hasta grubundaki İGZ değerleri kontrol grubuna göre daha yüksek olup, bu fark istatistiksel açıdan anlamlıydı (78,9±13'e karşın 71,7±9,3 msn; p0,05).Sonuç:Prehipertansif hastalarda global SV fonksiyonlarını gösteren MPİ, normal referans değerlerinin üzerinde saptanılmış olup, bu artış İGZ'deki uzamadan kaynaklanabilir. Bu sonuç, prehipertansif hastalarda SV diyastolik fonksiyonlarının olumsuz olarak etkilendiğine işaret edebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim:Prehypertension which may be the precursor of hypertension is an important public health problem in the community. MPI, showing global LV systolic and diastolic function, is a relatively new method. CAD is known to have unfavorable effects on MPI. Our aim is to evaluate LV functions with MPI in prehypertensive patients with normal coronary artery angiography results.Materials and Methods:40 prehypertensive patients (21 female, 19 male) with blood pressures between 120/80 mmHg and 139/89 mmHg and 40 normotensive controls (18 female, 22 male) with a blood pressure under 120/80 mmHg were included in this study. All these 80 patients underwent coronary angiography and all coronary angiography results revealed normal coronary arteries Clinical and echocardiographic evaluations were done to all participants in the study. In echocardiographic examination, LVEF, E, A, E / A ratio, DT, IVRT, IVCT and ET were measured. MPI values was calculated by IVRT + IVCT / ET formula.Results:No statistically significant difference were found between the two groups in terms of age, gender and other demographic characteristics (p> 0.05). Early diastolic mitral inflow velocity (E) in patient group was higher than the control group and the difference was statistically significant (65.4 ± 16.4 vs. 74.8 ± 15.7 cm / sec, p = 0.011). Patient group E / A ratio was higher than the control group, this difference was statistically significant (0,9±0,2 vs. 1,1±0,3, p = 0.009). IVRT is higher in the patient group than the control group and the difference was statistically significant (78.9 ± 13 vs 71.7 ± 9.3 ms, p 0.05).Conclusion:MPI, showing the global LV function in patients with prehypertension, were found to be elevated above its normal reference values and this increament may be due to prolongation in IVRT. This result demonstrate that LV diastolic functions may affected negatively in patients with prehypertension.