Gelişmekte olan ülkelere yönelen doğrudan yabancı yatırımlarda enerji kaynaklarının verimli kullanımının önemi
The importance of efficient use of energy resources in foreing direct investments towards developing countries
- Tez No: 711706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Küreselleşme süreciyle birlikte, sermaye birikimi yetersizliği ve işsizlikle mücadele eden gelişmekte olan ülkeler için doğrudan yabancı yatırımlar önemli bir reçete olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğrudan yabancı yatırımların gelişmekte olan ülkelere gelmesi ise siyasi ve ekonomik istikrar, doğal kaynak ve hammadde zenginliği, ucuz işgücü gibi unsurlara bağlıdır. Doğal kaynaklar içinde yer alan petrol gibi birincil enerji kaynaklarına sahip olmak, gelişmekte olan ülkelerin büyümesinde etkili olduğu gibi doğrudan yabancı yatırım çekmelerinde de önemli bir etkendir. Fakat enerji kaynakları dünya genelinde eşit şekilde dağılmamıştır. Bu nedenle mevcut enerji kaynaklarının verimli kullanılması çok önemli bir husustur. Çalışmanın amacı, birincil enerji kaynaklarının verimli kullanılmasının gelişmekte olan ülkelere yönelen doğrudan yabancı yatırımlara etkisini tespit etmektedir. Bu amaca ulaşmak için 7 gelişmekte olan ülkeye ait 2000-2014 dönemi (15 yıllık) verileri kullanılarak panel regresyon analizi yapılmıştır. Modelde enerji verimliliği, enerji yoğunluğu ile ölçülmüştür. Analiz sonucunda, beklendiği gibi gelişmekte olan ülkeler de birincil enerji kaynaklarının verimli kullanılmasının doğrudan yabancı yatırım girişlerini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Bu nedenle gelişmekte olan ülkeler, enerji yoğunluğunu düşürücü yani enerji verimliliğini arttırıcı teknolojiler uygulamak için gerekli çabayı göstermelidir.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investments are significant formulas for developing countries that struggle with insufficient accumulation of capital and unemployment along with the globalization process. The inflow of foreign direct investments to the developing countries depends on elements such as political and economic stability, natural resource and raw material wealth, and low-cost labor. As possessing primary energy resources such as petroleum in natural resources is effective on the growth of developing countries, it is also an important factor in drawing foreign direct investments. However, energy resources are not distributed evenly around the world. For this reason, it is important to efficiently use the available energy resources. The aim of the study is to determine the effect of the productive using of primary energy resources on foreign direct investments directed to developing countries. In accordance with this purpose, panel regression analysis was conducted by using the data of 7 developing countries for the period of 2000-2014 (15 years). In the model, energy efficiency was measured with energy density. As a result of the analysis, it was determined that the efficient use of primary energy resources in developing countries positively affects the inflow of foreign direct investments. For this reason, developing countries should put in the necessary effort for implementing technologies that would decrease energy density, in other words, increase the energy efficiency.