Reklamların tüketicilerın satın alma niyetine etkileri: Libya örneği
The effects of advertisings on consumers purchase intention: Case of Libya
  1. Tez No: 711707
  2. Yazar: OMAR MOHAMED ALI HASAN ALTAWATI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Pazarlama açısından, üreticinin, distribütörün ve nihai satıcının ürünü için kullanılan reklam, satışları artırmak için kullanılır ve bu amaca çeşitli şekillerde ulaşmaya çalışır. Ancak, bu hedefe ulaşmak için belirli özelliklere sahip olmak zorunludur. Reklam, monoton bir mesajdan çok boyutlu olmalı ve tüketicinin birden fazla algısına yöneltilmelidir. Bu çalışmada tüketicilerin, reklamlara yönelik algısının satın alma niyetine etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca tüketicilerin reklamlara yönelik algısı ile satın alma davranışına yönelik algılarının demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği de tespit edilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde, pazarlama ve reklam kavramı, reklam fonksiyonu, kitle iletişimi ve reklam medyası olarak kitle iletişim araçları tartışılmıştır. İkinci bölümde, Tüketici niyeti Kavramı, Tüketici Niyeti ve Özellikleri Kavramı, Tüketici Satın Alma Prosedürleri ve Karar Süreci, Satın Alma Rolleri, Satın Alma Niyeti, Satın Alma Karar Sürecinin Aşamaları ve Tüketici Niyetini Etkileyen Faktörler tartışılmıştır.Bu amaç doğrultusunda, ilgili alanyazın incelenmiş ve alanyazındaki çalışmalardan hareketle bir model geliştirilmiştir. Geliştirilen modeli test edebilmek için 15 Eylül- 25 Kasım 2019 tarihleri arasında Libya tüketicilerinin içerisinden kolayda örneklem yöntemiyle seçilen 356-katılımcıya yüz yüze anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler neticesinde tüketicilerin reklamlara yönelik algısının satın alma niyetini etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In terms of marketing, advertising, which is used for the product of the producer, distributor and the final seller, is used to increase sales and tries to achieve this purpose in a variety of ways. However, in order to achieve this goal, it is obligatory to have certain features. The advertisement must be multi-dimensional rather than a monotone message, and it should be addressed to more than one perception of the consumer. In this study, the effect of consumers' perception towards advertisements on purchasing intent was tried to be determined. In addition, it was tried to be determined whether the perception of consumers towards advertisements and their purchasing behaviors differ according to their demographic characteristics. For this purpose, the relevant literature has been examined and a model has been developed based on the studies in the literature. In the first chapter, the marketıng and advertısıngconcept, advertising function, mass communication and mass media as an advertising media have been discussed. In the scond chapter, Consumer intention, Concept, Concept of Consumer Intention and Features, Consumer Purchasing Procedures and Decision Process, Purchasing Roles, Buying Intention, Stages of Purchasing Decision Process, and Factors Affecting Consumer Intention have been discussed. In addtion, in order to test the developed model, face-to-face questionnaire was applied to 356 participants, who were selected among the Libyan consumers with an easy sampling method between 15 September and 25 November 2019. The data obtained were analyzed using SPSS 22.0 package program. As a result of the analysis, it has been determined that the perception of consumers towards advertising affects the intention to buy.