Considering residents' behavioral support for tourismdevelopment: A theoretical examination of the emotionalsolidarity theory and the theory of planned behavior
Bölge sakinlerin turizmin gelişmesine yönelik davranışsal desteğini göz önünde bulundurarak: duygusal dayanışma teorisi ve planlı davranış teorisinin teorik olarak incelenmesi
- Tez No: 711723
- Danışmanlar: PROF. DR. WM. ALEX MCINTOSH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Texas A&M University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, yerel halk ile turistler arasındaki mevcut samimi ilişkileri (yani, bölge sakinlerinin turistlerle olan duygusal dayanışmasını) tutumlardan fiili davranışa kadar incelemekte ve en nihayetinde yerel halkın turizm gelişimine davranışsal desteğini açıklamaktadır. Bu bilimsel çalışma sonuçta bölge sakinlerinin davranışsal desteğini açıklamak üzere iki tamamlayıcı teorik çerçeveyi (yani, Duygusal Dayanışma Teorisi ve Planlı Davranış Teorisi) birbirine bağlamıştır. Bu çalışmanın esas amacı duygusal dayanışma skalasının (başka bir deyişle, doğal karşılama, duygusal yakınlık ve sempatik anlayış) yerleşimcilerin/sakinlerin turizm gelişimini desteklemesine yönelik davranışsal niyetlerini nasıl etkilediğini ve buna mukabil Planlı Davranış Teorisi'nin uygulanmasıyla turizm gelişimine yönelik fiili davranışsal desteği nasıl öngöreceğini anlamak olmuştur. Günümüzde, bölge sakinlerinin davranışsal niyetlerini veya onların turizm gelişimine davranışsal desteğini açıklama gayreti içinde bölge sakinlerinin turistlerle olan duygusal ilişkilerini veya duygusal dayanışmalarını içermek suretiyle Planlı Davranış Teorisi modelini genişleten herhangi bir araştırma yapılmamıştır. Önerilen çalışma Duygusal Dayanışma modelini ve Planlı Davranış Teorisi modeline bağlamak suretiyle literatürde bu açığı kapatmayı ve bölge sakinlerinin davranışsal niyetlerini ve davranışsal desteğini tahmin ederek turizm araştırmacılarının dikkatini çekmeyi amaçlar. Bu çalışma için gerekli olan bilgi ve veriler Türkiye'nin sahil şehri İzmir'de yaşayan vatandaşlara dağıtılan, yerinde kendi kendine yönetilen anketler vasıtasıyla elde edilmiştir. Turizm yoğunluğu baz alınarak İzmir'in dört farklı ilçesinde (Çeşme, Menderes, Selçuk ve İzmir Şehir Merkezi) anket soruları yürütülmüştür ve toplamda 740 adet anket elde edilmiştir. Önerilen modelli her bir skala CFA vasıtasıyla teyit edilmiş ve SEM aracılığıyla desteklenmiştir. Tüm skalalar yüksek dahili tutarlılığı (yani, güvenilirliği) ve yapı geçerliliğini göstermiştir. CFA ve SEM sonuçları ölçüm ve yapısal modellerin CFI, IFI, TLI ve RMSEA skorlarını esas alan uygun model olduklarını göstermiştir. Bu çalışma halkın turist ile olan duygusal dayanışması onların mevcut turizm ve turizm gelişmelerine olan tutumunu önemli bir şekilde etkilediğini göstermektedir. Buna ek olarak yerel halkın mevcut turizme olan davranışları, sosyal normlar ve davranış kontrol algıları ile birlikte onların turizmi destekleme niyetlerini etkilemektedir. En sonunda, bölgede yerleşik halkın turizmi destekleme niyetleri yapıda yaklaşık %23 oranında bir varyansın bulunduğu belirtilerek, onların turizm gelişimine davranışsal desteğini önemli bir önsezicisi (prediktör) olmuştur. Bilimsel çalışmanın kapanış bölümünde çıkarımlar, kısıtlamalar ve gelecekteki araştırmalar üzerinde tartışmalar yapılarak sonuçlar Duygusal Dayanışma Teorisi ve Planlı Davranış Teorisi esas alınarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the intimate relationships that exist between residents and tourists (i.e., based on residents' emotional solidarity (ES) with tourists) from attitudes to actual behavior in ultimately explaining residents' behavioral support for tourism development (BSTD). This study linked two complementary theoretical frameworks (i.e., the theory of Emotional Solidarity and the Theory of Planned Behavior or TPB) to ultimately explain residents' BSTD. The main purpose of this study was to gain an understanding of how the emotional solidarity scale (ESS) (i.e., welcoming nature, emotional closeness, and sympathetic understanding) affects and predicts residents' behavioral intentions (BI) to support tourism development and how that in turn predicts actual behavioral support for tourism development through the application of TPB. To date, no research has been undertaken that extends the TPB model by including residents' emotions or their ES with tourists in efforts to explain residents' BI or BSTD. The proposed study intends to close this literature gap and draw the attention of tourism scholars by linking the ES to the TPB to predict residents' BI and BSTD. Data for this study was collected through on-site self-administered questionnaires distributed to Turkish residents living in the coastal city of Izmir. The survey was conducted in four key districts in the city (i.e., the Izmir city center, Çeşme, Menderes, and Selçuk) based on the concentration of tourism facilities in each area. Each scale within the proposed model was confirmed through CFA and supported through SEM. All scales demonstrated high internal consistency (i.e.,reliability) and construct validity. CFA and SEM results indicate that the measurement and structural models had good model fit based on the CFI, IFI, TLI, and RMSEA scores. Results indicated that Izmir residents' ES with tourists did significantly influence their attitudes towards tourism and that attitudes with the inclusion of subjective norms, and perceived behavioral control significantly predicted their BI. Ultimately, residents' BI was a significant predictor of their BSTD, explaining approximately 23% of the variance in the construct. Results are explained based on the ES theory and the TPB, as implications, limitations, and future research are discussed at the close of the paper.