Doğum sürecinde aile desteğinin doğum memnuniyetine ve konfora etkisi
The impact of family support on birth satisfaction and comfort during the BİRTH
  1. Tez No: 711722
  2. Yazar: AYŞE İREM GÖKÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu araştırma, doğumda aile desteğinin doğum memnuniyeti ve konfora etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel türde olan çalışmanın evrenini, Temmuz - Eylül 2021 tarihleri arasında, İstanbul ili Başakşehir ilçesinde bulunan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesine doğum için gelen multipar gebeler oluşturdu. Araştırmanın örneklemi ise evreni belli olan örneklem belirleme formülü ile yapılan hesaplama sonucu 350 belirlendi. Araştırmada veri toplanmak için, anne anket formu, doğum konforu ölçeği ve normal doğumda anne memnuniyetini değerlendirme ölçeği kullanıldı. Veriler doğum ünitesinde yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı. Bulgular: Çalışmaya katılan kadınlardan veri toplanmak için, anne anket formu, doğum konforu ölçeği ve normal doğumda anne memnuniyetini değerlendirme ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study of maternity and family support environment was conducted to investigate the effect on the birth of comfort and satisfaction. Materials and Methods: Multiparous pregnant women who came to Başakşehir Çam and Sakura City Hospital in Basaksehir, Istanbul for delivery between July and September, 2021 formed the universe of the descriptive and cross-sectional study. Sample of the research was determined 350 by known universe sample determination formula. Mother Questionnaire Form, Childbirth Comfort Questionnaire, and Assessment of Maternal Satisfaction at Normal Birth Scale were used in order to collect data in the study. Research data were collected by face-to-face interview technique in the maternity unit of the hospital. Results: Mother Questionnaire Form, Childbirth Comfort Questionnaire, and Assessment of Maternal Satisfaction at Normal Birth Scale were used in order to collect data from the women participated in the research. It was detected that the average score of the maternal satisfaction assessment scale at birth, and childbirth comfort questionnaire were 204,49±15,21 and 41,55±4,03, respectively.