Akıllı tekstil uygulamalarına yönelik sensör özellikli kumaş yüzeyi geliştirilmesi
Development of fabric surface with sensor properties for smart textile applications
  1. Tez No: 711746
  2. Yazar: DİLARA EGELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tekstil ürünleri giyinme, örtme, korunma gibi insanların beslenme ve barınma ihtiyaçları ile beraber en temel gereksinimlerini karşılamaktadır. Günümüz koşullarında teknolojinin gelişmesi, araştırmaların artması ve sanayi uygulamalarının hızlanması ile birlikte yapılan disiplinler arası çalışmalar sayesinde bu temel yapılar gelişmiş, tekstil yüzeyinden bilgiyi alıp istenen amaca göre kullanabilen, çeşitli alanlardaki ihtiyaçlara cevap verebilen akıllı tekstillerin üretimine evrilerek katma değerli ve yenilikçi ürünler ortaya konulmuştur. Bu ürünler sayesinde tekstil ürünleri çok daha geniş bir kullanım alanına sahip olmuş, ortak disiplinlerle çalışmalar ile birçok farklı uygulama alanına giriş yapmıştır. Bu çalışmada elektrotekstil bir yüzey elde etmek için yapılan kumaş, yerleştirilen iletkenlerin prob olarak kullanılması ve insan eli ile kumaş yüzeyine dokunulduğunda meydana gelen kapasitif değişimin ölçülmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında ipliğe katlama prosesi uygulanarak 0.30 mikron bakır tel eklenmiş ve iletken iplik haline getirilmiştir. Üretilen iletken iplik ile üç farklı dokuma tipi ve üç farklı yoğunluk seviyesinde sistematik olarak dokuz farklı dokuma kumaş üretilmiştir. Bir devre tasarlanmış devrede rezonatör parçasının çıkışı, bir multiplexer (MUX) ile tekstil yüzeyindeki problara bağlanmıştır. Çıkış seçim işlemi mikrodenetleyici (ATMega328) yardımı ile yapılmaktadır. Sonuç olarak kumaş yüzeyine insan dokunduğunda, daha büyük bir kapasitif etkileşim elde etmek için toplanan veriler istatistiksel olarak anlamlı hala getirilip yapılan konfor testleri ile sonuçlar yorumlanmıştır. Geliştirilen kumaş yüzeyi birçok alanda kullanıma uygun olup literatüre katkı sağlamak amacı ile üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Textile products meet the most basic needs of people, such as dressing, covering, protection, as well as nutritional and sheltering needs. In today's conditions, thanks to the interdisciplinary studies carried out with the development of technology, the increase in research and the acceleration of industrial applications, these basic structures have developed, and value-added and innovative products have been revealed by evolving into the production of smart textiles that can take the information from the textile surface and use it according to the desired purpose, and respond to the needs in various fields. Thanks to these products, textile products have a much wider area of use, and they have entered many different fields of application by working with common disciplines. In this study, it is aimed to use the fabric made to obtain an electrotextile surface, to use the placed conductors as probes, and to measure the capacitive change that occurs when the fabric surface is touched with human hands. Within the scope of the study, 0.30 micron copper wire was added to the yarn by applying the folding process and turned into conductive yarn. With the produced conductive yarn, nine different woven fabrics were systematically produced in three different weaving types and three different density levels. In a circuit designed circuit, the output of the resonator part is connected to the probes on the textile surface with a multiplexer (MUX). Output selection process is done with the help of microcontroller (ATMega328). As a result, when a human touches the fabric surface, the data collected is statistically significant and the results are interpreted with the comfort tests in order to obtain a greater capacitive interaction. The developed fabric surface is suitable for use in many areas and has been produced to contribute to the literature.