Hemşirelik öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rolleri tutumları ile profesyonel değerleri ve hemşirelik mesleğini algılamaları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between the gender role attitudes and professional values and perception of nursing occupation of nursing students
  1. Tez No: 711745
  2. Yazar: SEMA SULTAN ÜNELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL YAMAN SÖZBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma hemşirelik öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rolleri tutumları ile mesleklerinin profesyonel değerleri ve mesleklerini algılamaları arasındaki ilişkinin ortaya konması amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tiptedir. Araştırmanın evrenini, Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde eğitim alan (tüm sınıflar) toplam 983 öğrenci olup örneklemi 276 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma verileri, Tanıtıcı Bilgi Formu, Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği, Revize Edilmiş-Hemşirelerin Mesleki Değerleri Ölçeği ve Hemşirelik Mesleğini Algılama Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmaya öğrencilerin seçiminde sınıf listesi ve rasgele sayılar tablosu kullanılmış, veri toplama formları kapalı zarf usulü ile dağıtılmış ve toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; Mann whitney u testi, Kruskal Wallis analizi, Dunn çoklu karşılaştırma testleri Spearman korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Çalışmada yer alan öğrencilerin yaş ortalaması 20,85 ± 1,66'dır. Öğrencilerin %84,8'i kadın ve %75,4'ü düz lise mezunudur. Öğrencilerin Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeğinden aldıkları puan ortalaması 165,02±19,08, Hemşirelerin Mesleki Değerleri Ölçeğinden aldıkları puan ortalaması 108,27±16,99 ve Hemşirelik Mesleğini Algılama Ölçeğinden aldıkları puan ortalaması 92,69±9,93'tür. Öğrencilerin Toplumsal Cinsiyet Ölçeği puan ortalamaları ile Hemşirelerin Mesleki Değerleri Ölçeği puan ortalamaları arasında pozitif yönlü orta düzeyde bir korelasyon ve Toplumsal Cinsiyet Ölçeği puan ortalamaları ile Hemşirelik Mesleğini Algılama Ölçeği puan ortalamaları arasında pozitif yönlü zayıf düzeyde bir korelasyon bulunmaktadır. Çalışma sonucunda; öğrencilerin eşitlikçi cinsiyet rolleri tutumuna, yüksek mesleki değerlere ve olumlu meslek algısına sahip oldukları; eşitlikçi toplumsal cinsiyet algısının hemşirelik öğrencilerinin profesyonel değerlerini ve mesleki algılarını olumlu yönde arttırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the relationship between nursing students' attitudes towards gender roles attitudes and their professional values and perceptions of their profession. The research is adescriptive and relationship seeking type. The universe of the study consisted of 983 students (all classes) and it's sample consisted of 276 students studying in Gazi University Faculty of Health Sciences, Department of Nursing. Research data were collected through the Descriptive Information Form, Gender Roles Attitude Scale, Revised-Nurses' Professional Values Scale and Nursing Profession Perception Scale. Class list and table of random numbers were used in the selection of students for the study. Data collection forms were distributed and collected in a closed envelope method. In evaluating the data; Mann Whitney u test, Kruskal Wallis analysis, Dunn's multiple comparison tests Spearman correlation coefficient were used. The mean age of the students in the study is 20.85 ± 1.66. 84.8% of the students are female and 75.4% are straight high school graduates. The mean score obtained by the students from the Gender Roles Attitude Scale is 165.02 ± 19.08, the average score they got from the Nurses' Professional Values Scale is 108.27 ± 16.99, and the average score they get from the Nursing Profession Scale is 92.69 ± 9.93. There is a moderate positive correlation between the students 'Gender Scale mean scores and the Nurses' Professional Values Scale mean scores, and a weak positive correlation between the Gender Scale mean scores and the Nursing Profession Perception Scale. In the results of study; that students have egalitarian gender roles attitudes, high professional values and positive professional perception; It was determined that egalitarian gender perception positively increased the professional values and professional perceptions of nursing students.