Genç hasta popülasyonunda kronik subdural hematom cerrahisi ve prognozda inflamatuvar belirteçlerin yeri
Chronic subdural hematoma in the young population, its surgery and the prognostic effects of the inflammatory markers
  1. Tez No: 711773
  2. Yazar: SALİH BATUHAN KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET VOLKAN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Kronik subdural hematom (KSDH), günlük pratikte sıklıkla karşılaşılan, dural sınır hücrelerinde ayrılma ve subdural mesafede kan ürünü koleksiyonu ile karakterize nöroşirürjikal bir hastalıktır. KSDH patofizyolojisinde inflamatuvar süreçlerin kavite formasyonda önemli rol oynadığı ve inflamatuvar sitokinlerin gerek kavite içindeki sıvıda ve gerek de periferik kanda yükseldiği birçok çalışmada gösterilmiştir. Çalışmamızda Nötrofil Lenfosit oranı (N/L), Platelet Lenfosit oranı (P/L) ve Monosit Lenfosit oranlarının (M/L), inflamatuvar süreçlerin rol aldığı KSDH'da prognostik faktör olarak kullanılabilirliğini göstermeyi amaçladık. İnflamatuvar belirteçlerde gözüken preoperatif ve postoperatif değişimin rekürren cerrahi ihtiyacı üzerine etkisini değerlendirdik. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği'nde, 1 Ocak 2010 ve 31 Aralık 2021 yılları arasında, KSDH nedeni ile ameliyat edilmiş, 18-65 yaş arası toplam 53 hasta retrospektif olarak incelemeye alındı. Hastalar radyolojik görüntülemeleri, yatış süreleri, yoğun bakım ihtiyacı ve rekürren cerrahi ihtiyacı açısından alt gruplara ayrıldı. Preoperatif erken dönem ve postoperatif 3. günde periferik venöz kandan alınan tam kan sayımında N/L, P/L ve M/L kullanıldı. Preoperatif ve postoperatif inflamatuvar belirteçlerdeki değişimler ile alt gruplara ayrılan hastaların özellikleri kolere edilerek prognostik etkileri incelendi. Bulgular: Rekürren cerrahi ihtiyacı olan ve olmayan hastaların Nakaguchi sınıflarında N/L, P/L ve M/L değişim ortalamalarının benzer olduğu görüldü. N/L, P/L ve M/L preoperatif ve postoperatif değerleri ile değişim puan ortalamalarının hastaların rekürren cerrahi durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Yoğun bakım ihtiyacı olanlar ile olmayanların N/L, P/L ve M/L preoperatif ve postoperatif değerleri ile değişim puan ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Hastane yatış süresi ile N/L ve P/L değişimi arasında pozitif yönde orta düzeyde bir anlamlı korelasyon saptanmıştır. N/L ve P/L değişimi arttıkça hastane yatış süresinde de artışlar olacağı tahmin edilmiştir. Sonuç: N/L, P/L ve M/L değerlerinin bağımsız prognostik faktör olarak KSDH olgularında kullanımı kısıtlıdır. Subdural kavitedeki lokal inflamatuvar değişimlerin periferik sisteme etkisinin düşük olduğu, bu nedenle inflamatuvar belirteçlerin ancak ameliyat sonrasında gelişen sistemik komplikasyonların takibinde yardımcı faktör olarak kullanılabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Objectives: Chronic subdural hematoma (CSDH) is a neurosurgical disease that is frequently encountered in daily practice, characterized by separation of dural border cells and collection of blood products in the subdural space. Many studies have shown that inflammation plays an important role in cavity formation and that inflammatory cytokines are elevated both in the fluid inside the cavity and in the peripheral blood. In our study, we aimed to show the usability of Neutrophil Lymphocyte ratio (N/L), Platelet Lymphocyte ratio (P/L) and Monocyte Lymphocyte ratio (M/L) as prognostic factors in CSDH. We evaluated the effect of preoperative and postoperative changes in inflammatory markers on the requirement for recurrent surgery. Materials and Methods: A total of 53 patients, aged between 18-65 years, who were operated with diagnosis of CSDH at the Cemil Taşcıoğlu City Hospital Neurological Surgery Clinic between January 1, 2010 and December 31, 2021 were evaluated retrospectively. Patients were divided into subgroups in terms of radiological imaging, length of stay, need for intensive care and requirement for recurrent surgery. N/L, P/L and M/L were used for complete blood count taken from peripheral venous blood in the preoperative early period and on the 3rd postoperative day. The changes in preoperative and postoperative inflammatory markers within the characteristics of the subgroups were correlated thus the prognostic effects of these inflammatory markers were examined. Results: N/L, P/L, and M/L mean changes were found to be similar in Nakaguchi classification of patients in terms of requirement for recurrent surgery. There was no statistically significant difference in N/L, P/L, and M/L preoperative and postoperative values and mean change according to the recurrent surgery status of the patients. No statistically significant difference was found in the N/L, P/L, and M/L preoperative and postoperative values and mean change in terms of need for intensive care. A moderately significant positive correlation was found between the length of hospital stay and the change in N/L and P/L. As N/L and P/L change increased, it was estimated that there would be an increase in hospital stay. Conclusion: The use of N/L, P/L, and M/L values as independent prognostic factors in CSDH is limited. It was thought that the effects of local inflammatory changes in the subdural cavity on the peripheral system are low, therefore, inflammatory markers can only be used as an auxiliary factor in the follow-up of postoperative systemic complications.