Türkiye'de hava kargo taşımacılığının gelişimi ve OECD ülkeleri ile Türkiye karşılaştırması
Development of air cargo transport in Turkey and comparison with OECD countries and Turkey
- Tez No: 711802
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMA BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hava kargo taşımacılığı dünyada son yıllarda önemi artan bir sektör olmuş, dünya ticaretinin önemli ve ayrılmaz bir unsuru haline gelmiştir. Hava kargo taşımaları, dünya ticaretinin miktar yönünden nispeten küçük bir yüzdesini temsil etse de tutar yönünden yaklaşık %40'ını oluşturmaktadır. Hava kargo taşımacılığı; ticaret, tedarik zinciri, rekabet ve genişleyen pazarlama alanlarında beklentilerin karşılamasında işletmelere güvenlik ve hız avantajı sağlayarak, iş ve endüstrilerin büyümesi için hayati bir rol üstlenmektedir. Aynı zamanda ülkelerin kalkınmasında doğrudan, dolaylı ve katalitik etkilere sahiptir. Bu çalışmada Türkiye ve OECD grubu ülkelerinin hava kargo taşımacılığı sektörü karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda Türk hava kargo sektörünün OECD ülkelerinde göre 2000-2019 yılları arasında önemli bir gelişme kat ettiği, dünya ticaretindeki rolünün arttığı, yakın ve orta vadede önemli fırsatların olduğu görülmüştür. Türk hava kargo sektörünün önündeki en önemli fırsat coğrafi olarak merkezi bir konumunda olmasıdır. Dünya hava kargo taşımacılığının ve trafiğinin yaklaşık %60'tan fazlasının Avrupa-Asya-Güney Asya hattında gerçekleşmesi Türkiye için değerli bir potansiyel olarak görülmektedir. Türkiye'nin hem bölgesel hem de küresel olarak hava kargo sektöründe gelişme gösterebilmesi ve rakebet edebilmesi için coğrafi konuma yönelik yatırımlar yapması ve politikalar geliştirmesi önerilebilir. Bu kapsamda konvansiyonel lojistik operasyonları ile hava kargo sektörü arasındaki entegrasyonun sağlanması ve tüm modlarda lojistik üs olma yolunda çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Air cargo transportation has become an increasingly important sector in the world in recent years and has become an important and inseparable element of world trade. Although air cargo shipments represent a relatively small percentage of world trade in terms of quantity, they constitute approximately 40% in terms of amount. Air cargo transportation; It plays a vital role for the growth of business and industries by providing security and speed advantages to businesses in meeting expectations in the fields of trade, supply chain, competition and expanding marketing. At the same time, it has direct, indirect and catalytic effects on the development of countries. In this study, the air cargo transportation sector of Turkey and OECD group countries has been examined comparatively. As a result of the study, it has been seen that the Turkish air cargo sector has made a significant improvement between the years 2000-2019 compared to OECD countries, its role in world trade has increased, and there are significant opportunities in the near and medium term. The most important opportunity for the Turkish air cargo industry is its geographically central location. The fact that more than 60% of the world's air cargo transportation and traffic is realized on the Europe-Asia-South Asia route is seen as a valuable potential for Turkey. In order for Turkey to develop and compete in the air cargo sector both regionally and globally, it can be suggested to make investments and develop policies for its geographical location. In this context, it is recommended to ensure the integration between conventional logistics operations and the air cargo sector and to work towards becoming a logistics base in all modes.