Reduce ramp-up production time with using dynamic programming methods
Dinamik programlama yöntemlerini kullanarak üretim ısınma süresini azaltılması
  1. Tez No: 711803
  2. Yazar: ZEYNEL ABİDİN ÇİL
  3. Danışmanlar: DR. NEILS LOHSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Nottingham
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Üretim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ürün pazar ömrünün kısalması ve artan iyileştirme maliyetleri, imalatçı firmaların iyileştirme sürelerini ve tam kapasite kullanım sürelerini kısaltmak için baskı yapmasına neden olmaktadır. Isınma zamanı, tam kapasite kullanımına ve ürün geliştirmenin gerçekleştirilmesine kadar olan süre olarak bilinir. Bu çalışmanın amacı, ısınma işlem süresini azaltmak ve kapasite kullanımını hızlı bir şekilde artırmak için sistemin davranışını modellemek ve ayrıca bir montaj istasyonunun her bir durumu için en iyi eyleme karar verecek bir pekiştirmeli öğrenmeli dinamik programlama yöntemi kullanmaktır. Bu nedenle öncelikle sistemin davranış modellemesi ve pekiştirmeli öğrenme yaklaşımı anlatılmış, ardından Markov Karar Süreci yöntemine göre bir montaj istasyonu modellenmiştir. Daha sonra, sistem için pekiştirmeli öğrenmenin dinamik programlama yöntemleri uygulanmış ve son olarak, sistemi hızlandırmak için bir eylem politikası üretilmiştir. Bu proje, özellikle yarı iletken üretimi gibi yüksek teknolojili üretim alanlarında çalışma eğiliminde olan imalat mühendisliği veya işletme sektöründeki araştırmacıların ilgisini çekebilir.
Özet (Çeviri)
Reducing product market life and the increasing improvement costs cause pressure manufacturing companies in order to decrease their improvement time and also the time reach full capacity utilization. Ramp-up is known as the time which reaches full capacity utilization and achievement of product development. The aim of the this paper is to model behaviour of the system in order to decrease ramp-up process time ,as well as, increase capacity utilization quickly and to use reinforcement learning of dynamic programming methods for deciding the best action for each state for an assembly station the period of the ramp-up process time. Therefore, behaviour modelling of the system and reinforcement learning approach is firstly explained and then, an assembly station is modelled according to Markov Decision Process method. After that, dynamic programming methods of reinforcement learning apply for the system and finally, an action policy is produced and this policy is used to ramp-up the system. This project may be of interest to researchers in manufacturing engineering or business sector, particularly tend to work in the high-tech manufacturing areas such as semiconductor manufacturing.