Safiyye Bint Huyey -naklettiği ve hakkında nakledilen hadis rivayetleri-
Safiyya Bint Huyayy -narrations of ahadith and hadith narrations about her-
- Tez No: 711853
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE MARTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Hz. Peygamber (s.a.v.)'in eşlerinden biri de Hayber Gazvesi'nden sonra azat edip kendisiyle evlenmiş olduğu Safiyye bint Huyey'dir. Hz. Safiyye aslen Yahudi olup Benî Nadîr ve Benî Kurayza'nın hanımefendisi iken Hz. Peygamber (s.a.v.) ile evlenerek müminlerin annelerinden biri olmuştur. Hz. Peygamber (s.a.v.) ile dört yıl kadar evli kalan Hz. Safiyye'den önemli konularda pek çok hadisin bize ulaştığı görülmektedir. Rivâyet ettiği hadislere ve hakkında nakledilen rivâyetlere hadis kitaplarında çokça rastlanılmaktadır. Kütüb-i Tis'a içerisinde ise altı rivâyeti bulunmakta ve hakkında çeşitli konularda yaklaşık yüz elli civarında hadis rivâyet edilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the wives of the Prophet (pbuh) is Safiyya bint Huyayy, whom he was married to after the Battle of Khaybar. Safiyya was originally Jewish and was from Bani Nadir and Banu Qurayza. She became one of the mothers of the believers by marrying the Prophet (pbuh). They were married for four years. Many important Ahadith are handed down from Safiyya. The Ahadith she narrated and the narrations about the Prophet (pbuh) are encountered in hadith books. There are six narrations in Kutub-i Tis'a and about one hundred and fifty ahadith are narrated on various subjects.