Hz. Safiyye'nin Hz. Peygamber'le evliliğine ilişkin rivayetlerin değerlendirilmesi
The evaluation of the narrations regarding the marriage of Safiyya to the Prophet
  1. Tez No: 883161
  2. Yazar: KADİR ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ SELİM GÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
“Hz. Safiyye'nin Hz. Peygamber'le Evliliğine İlişkin Rivayetlerin Değerlendirilmesi”başlıklı tezimiz, Hayber Savaşı'nın kazanılmasının ardından esir alınan ve sonrasında Hz. Peygamber ile evlenen Hz. Safiyye'nin bu süreçte yaşadığı olayları konu almaktadır. Çalışmada bu olayların rivayetleri, İslâm tarihçileri ve oryantalist yazarların eserlerinden derlenerek incelenmiştir. Tezimizin giriş bölümünde, konunun daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla yedinci yüzyılda Arap Yarımadası'nda da yaygın olan dini grupların kadınlara yönelik bakış açılarını ve çok eşlilik ile ilgili görüşlerini ortaya koymayı hedefledik. Zira dönemin demografik ve hukuki yapısı anlaşılmadan, bu konuların derinlemesine kavranması mümkün olmayacaktır. İkinci bölümde Hz. Safiyye'nin Hz. Peygamber'le evliliğine kadar olan süreç anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise İslâm tarihçilerinin rivayetlerini ve oryantalist yazarların bu konudaki yorumlarını mukayeseli olarak inceledik. Sonuç bölümünde ise İslâm tarihçileri ve oryantalist yazarlar arasındaki farklı bakış açılarının nedenlerini analiz etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Our thesis titled“The Evaluation of the Narrations Regarding the Marriage of Prophet Safiyya to the Prophet”is about the events experienced by Safiyya, who was captured after the victory of the Battle of Khaybar and later married the Prophet. In the study, the narrations of these events were analyzed by compiling them from the works of Islamic historians and orientalist writers. In the introductory part of our thesis, in order to better understand the subject, we aimed to reveal the perspectives of religious groups, which were widespread in the Arabian Peninsula in the seventh century, towards women and their views on polygamy. Because without understanding the demographic and legal structure of the period, it will not be possible to comprehend these issues in depth. In the second chapter, the process until the Prophet Safiyya's marriage to the Prophet was explained. In the third chapter, we comparatively examined the narrations of Islamic historians and the interpretations of orientalist writers on this subject. In the conclusion, we tried to analyze the reasons for the different perspectives between Islamic historians and orientalist writers.