COVID-19 enfeksiyonu sonrası pulmoner emboli gelişen hastalarda CRP ve D-dimer yüksekliğinin pulmoner emboli tanısına katkısı
The contribution of C-reactive protein (CRP) and D-dimer elevation and other inflammatory parameters associated with disease severity to the development of pulmonary thromboembolism (PTE) in COVID-19 cases
- Tez No: 711857
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ARINÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu araştırmada C-Reaktif Protein (CRP) ve D-dimer yüksekliğinin ve hastalık şiddeti ile ilişkili bulunan diğer inflamatuvar parametrelerin COVID-19 vakalarında Pulmoner Tromboemboli (PTE) gelişimine katkısı araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma gözlemsel kesitsel retrospektif bir çalışmadır. Araştırmada 18 yaş ve üzeri ayaktan takip edilen veya servise yönlendirilen COVID PCR pozitifliği saptanan ve PTE tanısı konulan hastalar sistemden geriye dönük tespit edilmiştir. Hastalar COVID-19 olup PTE olmayan (n=100) ve COVID-19 olup PTE tanısı alan (n=85) şeklinde iki gruba ayrılmıştır. Hastaların COVID-19 enfeksiyonu döneminde pulmoner emboli tanısı aldıkları ilk 72 saatteki CRP, D-dimer, Laktat Dehidrogenaz (LDH), platelet sayısı, lenfosit sayısı, nötrofil/lenfosit oranı (NLR), ferritin değerleri kaydedilmiştir. Hastaların komorbiditeleri kaydedilmiştir. Hastaların Toraks Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve BT Anjiografileri taranarak pnömonisi olan hastalarla tromboembolinin lokalizasyonu arasındaki ilişki incelenmiştir. Hastaların BT Anjiografileri değerlendilerek ana pulmoner arter ve lober dallarda embolisi olan hastalar proksimal emboli grubuna, segmenter-subsegmenter arter dallarında embolisi olan hastalar distal emboli grubuna ayrılarak, inflamatuar ve hematolojik parametreler karşılaştırılmıştır. Araştırma kapsamında verilerin değerlendirilmesinde SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: D-dimer, CRP, LDH, trombosit sayısı, lenfosit sayısı ve Ferritin düzeyleri COVID pozitif+PTE grubunda PTE olmayan gruba göre daha yüksek olup, gruplar arasında farklılık göstermiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The contribution of C-Reactive Protein (CRP) and D-dimer elevation and other inflammatory parameters associated with disease severity to the development of Pulmonary Thromboembolism (PTE) in COVID-19 cases was investigated in the study. Materials and Methods: The research is an observational cross-sectional retrospective study. Patients (age >18 years) who were followed up or referred to the service with COVID PCR positivity and diagnosed with PTE were identified retrospectively from the system. Patients were divided into two groups: COVID-19 but no PTE (n=100) and COVID-19 but diagnosed with PTE (n=85). CRP, D-dimer, Lactate Dehydrogenase (LDH), platelet count, lymphocyte count, neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) and ferritin values were recorded when patients were diagnosed with pulmonary embolism during the COVID-19 infection period in the first 72 hours. Patients comorbidities were recorded. Thorax Computed Tomography (CT) and CT Angiographies were scanned to examine the relationship between the patients with pneumonia and the localization of thromboembolism for the patients. The patients were divided into proximal embolism group (embolism in the main pulmonary artery and lobar branches) and distal embolism group (embolism in the segmental-subsegmental artery branches) by evaluating the CT angiographies according to embolism sites. SPSS 25.0 package program was used in the evaluation of the data within the scope of the research. Results: D-dimer, CRP, LDH, platelet count, lymphocyte count and Ferritin levels were higher in the COVID positive+PTE group than in the non-PTE group and differed between the groups (p0.05).