COVİD-19 pandemisi sonrası süreçte pulmoneremboli sıklığı, şiddeti ve sonuçlarında meydanagelen değişikliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of the changes in frequency, severity and clinical outcomes of pulmonary embolism during COVID-19 pandemic
- Tez No: 847801
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜLAY KADIOĞLU KOÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
AMAÇ: Koronavirüs (SARS-Cov-2) 2019 yılı başlarında ortaya çıkmış, tüm dünyada önemli mortalite ve morbiditeye neden olmuş bir virüstür. Virüse bağlı COVID-19 enfeksiyonu pulmoner emboli (PE) gibi tromboembolik olaylara yatkınlık yaratmaktadır. SARS-Cov-2 virüsünün direkt endotel hasarı ve hiperkoagülabilite yoluyla PE sıklığını artırdığı bilinmektedir. Ancak COVID-19 enfeksiyonuna bağlı gelişen PE'nin şiddeti ile ilişkili yeterli veri yoktur. Çalışmamızda pandemi sırasında gelişen PE şiddetini ve klinik sonuçlarını değerlendirmeyi ve bu sonuçları pandemi öncesi dönem ile karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde retrospektif ve tek merkezli yapılmıştır. Pandemi öncesi Mart 2019- Mart 2020 ve pandemi sonrası Mart 2020-Mart 2021 birer yıllık benzer zaman diliminde servis veya yoğun bakımlarda PE tanısı ile yatarak izlenen 1907 hastanın verileri incelendi. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan pandemi öncesindeki 170 ve pandemi sonrasındaki 170 hastanın demografik verileri, komorbiditeleri, laboratuvar tetkikleri (d-dimer, pro-BNP, troponin, hemogram ve biyokimyasal parametreler), radyolojik tetkikleri (BT pulmoner anjiografi, EKO, doppler USG), hastanede yatış süreleri, yoğun bakım gereksinimi ya da trombolitik tedavi ihtiyacı olup olmadığı kaydedildi. COVİD-19 enfeksiyonu pozitifliği RT-PCR testi pozitif saptananlar ve test sonucu negatif olmasına rağmen akciğer BT'de virüs tutulumu olup klinik tanı konulan hastalar olarak tanımlandı. Tüm hastaların Pulmoner Emboli Severity Index (PESI) ve modifiye Miller skoru hesaplandı. BULGULAR: Demografik veriler açısından bakıldığında pandemi sonrası süreçteki PE olgularında erkek cinsiyet oranı anlamlı yüksek, kronik akciğer hastalığı ve KBH oranı anlamlı derecede düşüktü (sırasıyla p=0.019, p=0.003 ve p=0.024).
Özet (Çeviri)
Aim: Coronavirus (SARS-Cov-2) is a virus that emerged in early 2019 and caused significant mortality and morbidity all over the world. COVID 19 infection caused by the virus creates a predisposition to thromboembolic events such as pulmonary embolism (PE). It is known that the SARS-Cov-2 virus increases the frequency of PE through direct endothelial damage and hypercoagulability. However, there is not enough data regarding the severity of PE that develops related COVID 19 infection.In our study, we aimed to evaluate the severity and clinical consequences of PE during the pandemic and compare these results with the pre-pandemic period. Materials and Methods: In our retrospective study, we evaluated the data of patients who were hospitalized with a diagnosis of PE in wards or intensive care units between March 2019-March 2021 before the pandemic and between March 2020-March 2021 after the pandemic at Medical Sciences University, Yedikule Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital. Out of a total 1907 patients, 1567 patients were excluded due to not meeting the inclusion criteria. Demographic information, comorbidities, laboratory findings (d-dimer, pro-BNP,troponin, complete blood count and biochemical parameters), duration of hospital stay, ICU admission, thrombolytic theraphy administration, radiologic test findings(CTPA, ECO, doppler USG) of 170 patients before the pandemic and 170 patients after the pandemic were recorded. COVID 19 infection was defined as patients with positive RT-PCR test results and/or patients with pulmonary infiltration on lung CT. Pulmonary Embolism Severity Index (PESI) and modified Miller score were calculated for all patients. Results: According to demographic data, the male gender ratio was significantly higher and the chronic lung disease and CKD rates were significantly lower in PE cases in the post-pandemic period (p=0.019, p=0.003 ve p=0.024).