COVİD -19 tanısı alan hastalarda gelişen komplikasyonların insidansları
Incidence of complications developed in patients diagnosed with COVİD-19
- Tez No: 808620
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM GİZLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
COVID-19 enfeksiyonu geçiren kişilerde, hastalığın sonrasında da semptomların devam ettiği ve sekellerin ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Nefes darlığı, kalp problemleri, kas ağrıları, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtilerle birlikte hastalar tekrar sağlık birimlerine başvurmuşlardır. Ayrıca, merkezi sinir sistemi ile ilgili spesifik organ disfonksiyonları da bildirilmiştir. COVID-19, üst solunum yolu enfeksiyonu, şiddetli pnömoni, kardiyovasküler sistem, sindirim sistemi, sinir sistemi ve birçok organda disfonksiyona neden olabilen sekellerle ilişkilendirilmiştir. SARS-CoV tipi virüslerin etkileri uzun yıllar sürebildiğinden, hastalığı geçiren kişilerin uzun süreli klinik takibinin önemi artmaktadır. Bu nedenle, çalışmamızda COVID-19 geçiren bireylerde hastalık sonrası gelişen disfonksiyonları (solunum sistemi, kardiyovasküler sistem, nörolojik sistem komplikasyonların insidanslarını) değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Son 2 yıl içinde covid-19 geçirip 01.04.2022- 01.10.2022 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Acil Servisine COVİD-19 hastalığını geçirmiş olan hastaların başvuru semptomları ve gelişen komplikasyonların insidansları değerlendirildi. Toplanan veriler, istatistiksel analizler SPSS (ver. 20) paket programında incelenmiştir. Demografik sorulara ait verilerden kategorik değişkenler için tanımlayıcı istatistikler sayı ve yüzde; sürekli değişkenler için tanımlayıcı istatistikler ise minimum ve maksimum, medyan, ortalama standart sapma, olarak hesaplanmıştır. Gruplar ve kategorik değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise Ki-kare Testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been observed that symptoms persist and sequelae occur in people who have had COVID-19 infection, even after the disease. With symptoms such as shortness of breath, heart problems, muscle aches, fatigue and weakness, the patients applied to the health units again. Specific organ dysfunctions related to the central nervous system have also been reported. COVID-19 has been associated with upper respiratory tract infection, severe pneumonia, sequelae that can cause dysfunction in the cardiovascular system, digestive system, nervous system and many organs. Since the effects of SARS-CoV type viruses can last for many years, the importance of long-term clinical follow-up of people who have had the disease is increasing. Therefore, in our study, we aimed to evaluate the dysfunctions (respiratory system, cardiovascular system, neurological system complications) developing after the disease in individuals who had COVID-19. Materials and Methods: The incidence of complications in patients who had covid-19 in the last 2 years and applied to the Emergency Service of Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center between 01.04.2022 and 01.10.2022 with symptoms and suspicion of COVID-19 were evaluated. The collected data were analyzed in the statistical analysis SPSS (ver. 20) package program. Descriptive statistics for categorical variables from demographic questions were numbers and percentages; Descriptive statistics for continuous variables were calculated as minimum and maximum, median, mean standard deviation. Chi-square test was used to determine the relationship between groups and categorical variables.