Gümüş nanopartiküllerle etkileşen resveratrolün anti-kanser özelliklerinin kanser hücre hatlarında araştırılması.
Investigation of the anti-cancer properties ofresveratrol interacting with silver nanoparticle in cancer cell lines
- Tez No: 711870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ÖZDEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YEŞİLDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Biology, Bioengineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde kanser hücrelerini etkili ve hedefe yönelik bir şekilde ölüme sürükleyebilmek için yeni yöntemlerin arayışları devam etmektedir. Sirtuinler ise özellikle kanser ve diğer yaşla alakalı hastalıklar için benzersiz protein hedefleridir. SIRT2 temel olarak sitoplazma lokalizeli olup hücre döngüsünü de içerisine alan birçok metabolik faaliyeti modüle edebilir. Mitokondride lokalize olan SIRT3 ise hücrede enerji metabolizmasını kontrol ederek kanser hücreleri ile mücadelede efektif bir hedef mekanizma olan Warburg etkisi dahil birçok süreci modüle etmektedir. Nanopartiküller bağlandıkları maddelerin permabilite, tutulum ve biyoyararlanımlarını arttırabilen, sitotoksik yeteneğe sahip ajanların seçicilik özelliklerini modüle edebilen ve çeşitli kemoterapi ilaçlarını kan dolaşımına bırakabilen nano yapılardır. Bu tez çalışmasında ise gümüş nanopartiküller ile etkileştirilmiş sirtuin aktivatörü olan resveratrolün (Res- AgNPs) DLD1 ve COLO-205 kolon kanser hücreleri üzerine sitotoksik etkisi ile SIRT2 ve SIRT3, PDH ve LDHA protein miktarına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda gümüş nanopartiküller biyolojik sentez yoluyla sentezlenerek resveratrol ile etkileştirilmiştir. Ürünler FITR, XRD ve UV-vis analizleri ile karakterize edilerek DLD1 ve COLO-205 kolon kanser hücrelerine uygulanmıştır. Yapılan tekrarlı hücre sağkalım analizleri sonucunda, Res-AgNPs'nin, DLD1 hücreleri üzerinde resveratrole kıyasla hücre ölümü yüzdesini arttırdığı görülmüştür. Bunun yanında, bu etkinin COLO-205 hücreleride görülmemesine karşın gümüş Res-AgNPs'nin COLO- 205 hücrelerinin koloni oluşturma yeteneklerini resveratrole göre çarpıcı bir şekilde azalttığı görülmüştür. Yapılan western blotting analizleri sonucunda ise Res-AgNPs'nin DLD1 hücrelerinde SIRT2 ve SIRT3 miktarları üzerinde belirgin bir etkisinin olmadığı ancak PDH miktarlarının yalnızca resveratrol verilen gruba kıyasla belirgin bir artışa neden olduğu görülmüştür. COLO-205 hücrelerinde ise Res-AgNPs'nin SIRT2 ifadesini göreceli olarak arttırdığı görülmüş ve bu artışın COLO-205 hücrelerinde azalan koloni oluşturma yeteneği ile ilişkili olabileceği düşünülmüştür. Yapılan tekrarlı western blotting deney sonuçlarına göre ise COLO-205 hücrelerinden SIRT3 protein sinyalinin alınmadığı görülmüştür. Sonuç olarak gümüş nanopartikül etkileşimli resveratrolün, farklı kolon kanseri hücrelerinde farklı anti-kanser özellikler sergilediği görülmüştür. Bu yönüyle sirtuin modülatörlerinin nanopartiküller ile etkileşimlerinin, modern anti-kanser çalışmalara benzersiz katkılar sunabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Until today, the search for new methods continues to drive cancer cells to death as effectively and specifically. Sirtuins are unique protein targets for cancer and aging research. SIRT2 is mainly localized in the cytoplasm and can modulate many metabolic processes, including cell cycle. SIRT3 on the other hand is localized in the mitochondria, and can modulate the energy metabolism including Warburg effect which is an active target for eliminate the cancer cells. Nanoparticles are nano-structures and they can increase the permeability, retention and bioavailability of various substances, and they have capability to modulate the selectivity properties of agents with cytotoxic ability, and release various chemotherapy drugs into the bloodstream. In this thesis study, it is aimed that investigation of cytotoxic effects of an sirtuin activator resveratrol that interacted with silver nanoparticles (Res-AgNPs) in DLD1 and COLO-205 cancer colorectal cells and effects on SIRT2 and SIRT3, PDH and LDHA protein expressions. For this purpose, silver nanoparticles were synthesized by biological synthesis and interacted with resveratrol. The products were characterized by FITR, XRD and UV-vis analyzes and performed to DLD1 and COLO-205 colon cancer cells. As a result of repeated cell survival analyzes, Res-AgNPs increased the percentage of cell death compared to resveratrol on DLD1 cells. Besides, although this effect was not seen in COLO-205 cells, it was observed that silver Res-AgNPs dramatically reduced the colony forming abilities of COLO-205 cells compared to resveratrol. In western blotting analysis, it was observed that Res-AgNPs did not have a significant effect on the expressions of SIRT2 and SIRT3 in DLD1 cells, but the amount of PDH caused a significant increase compared to the group given only resveratrol. In COLO-205 cells, on the other hand, Res-AgNPs were found an increasing in the expression of SIRT2 relatively, and this increase was thought to be related to the decreased colony forming ability in COLO-205 cells. According to the results of repeated western blotting experiments, it was observed that SIRT3 protein signal was not obtained from COLO- 205 cells. Consequently, it was observed that silver nanoparticle interacted with resveratrol exhibited different anti-cancer properties in different colon cancer cells. In this respect, we think that the interactions of sirtuin modulators with nanoparticles can offer unique contributions to modern anti-cancer studies.