Gümüş nanopartiküllerle etkileşen berberin, honokiol ve SirReal2 moleküllerininin anti-kanser özelliklerinin kanser hücre hatlarında araştırılması
Investigation of anticancer properties of berberine, honokiol and SirReal2 molecules interacting with silver nanoparticles in cancer cell lines
- Tez No: 730815
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ÖZDEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biology, Bioengineering, Biotechnology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kafkas Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kanser dünya genelinde insanların ölümüne neden olan hem fizyolojik hem de psikolojik olarak insanı olumsuz etkileyen hastalık grubu olarak görülmektedir. Bu hastalığa karşı çeşitli tedavi yöntemleri olmasına rağmen gösterdikleri yan etki, maliyet gibi faktörler tedavileri olumsuz etkilemektedir. Son zamanlarda nanopartiküller, yapıları ve sahip oldukları çeşitli özellikler sayesinde birbirinden farklı alanlarda olduğu gibi kanser çalışmalarında da görülmektedir. Metabolizma, üreme, oksidatif stres, kardiyovasküler, nörodejeneratif gibi fizyolojik olaylar ve yaşlanmaya bağlı olan hastalıklarda aktif rol oynayan sirtuin (SIRT) proteinlerinin de kanser tedavileri için önemli katkılar sağlayabildiği rapor edilmiştir. Bu çalışmada biyosentez yöntemi kullanılarak elde edilen düşük maliyetli, verimli, çevreye faydalı nanopartiküllerin çeşitli moleküllerle etkileştirilmesi sağlanılarak kolon ve meme kanserine karşı göstermiş olduğu etkileri incelemeyi potansiyel ilaç olabilme durumlarını araştırmayı amaçlamaktayız. Çevreci, düşük maliyetli olarak bilinen yeşil sentez yöntemiyle gümüş nanopartikül (AgNP) eldesi sağlanıldı. Elde edilen AgNP, Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR), ultraviyole-görünür bölge spektroskopi analizi (UV-vis), taramalı elektron
Özet (Çeviri)
Cancer is seen as a group of diseases that cause the death of people around the world and negatively affect people both physiologically and psychologically. Although there are various treatment methods against this disease, factors such as side effects and cost affect the treatments negatively. Recently, nanoparticles have been seen in cancer studies as well as in different fields, thanks to their structures and various properties. It has been reported that sirtuin (SIRT) proteins, which play an active role in diseases related to aging and physiological events such as metabolism, reproduction, oxidative stress, cardiovascular, neurodegenerative, can also make important contributions to cancer treatments. In this study, we aim to investigate the effects of low-cost, efficient, environmentally beneficial nanoparticles obtained by using the biosynthesis method against colon and breast cancer by activating them with various molecules and to investigate their potential drug status. Silver nanoparticle (AgNP) was obtained by the green synthesis method known as environmentally friendly and low cost. The resulting AgNP was identified by characterization processes using Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR), visible spectroscopy analysis (UV-vis), scanning electron microscopy (SEM) and energy dispersive X-ray spectroscopy (EDX) methods. In this study, Honokiol and Berberine, which were used as drugs against various diseases in the past, and silver nanoparticles obtained with SirReal2 molecules known as SIRT inhibitors were activated, and repeated cell viability tests were performed against breast and colon cancer during 48 hours of application. Western blot analysis was performed and protein levels such as PARP, SIRT2, SIRT3, LDHA, PDH were checked. In addition, apoptosis levels were examined by acridine orange staining.