Akut pankreatit tanısı konulan hastalarda balthazar ve haps skorları ile sistemik inflamasyon belirteçlerinin prognostik rolü
The prognostic role of balthazar and haps scores and systemic inflammation markers in patients diagnosed with acute pancreatitis
- Tez No: 711871
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SÖĞÜT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç; Akut Pankreatit (AP) çeşitli faktörlerin tetiklemesi sonucu pankretik asiner hücreleri aktivasyonu ile pankreas dokusunun harabiyeti ve enflamasyonu ile karekterize olup önemli oranda morbidite ve mortalite nedeni olabilmektedir. Bu nedenle yapılacak olan bu çalışma ile acil serviste non-travmatik AP tanısı konulan erişkin hastalarda erken dönemde (başvuru sonrası ilk 24 saat) ölçülen tam kan sayımındaki sistemik inflamatuar parametrelerden,nötrofil-lenfosit (NLO), platelet-lenfosit(PLO) ve monosit-eozinofil(MEO) oranları ile c-reaktif protein(CRP) değerinin bu hastalarda prognoz yani hastalığın ciddiyetinde ve klinik sonlanımların da belirleyici bir değerini olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Materyal Metot; Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Sultangazi Haseki Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'ne 01.01.2016-01.01.2021 tarihleri arasında başvuran 442 akut pankreatit'li hasta üzerinde yapılmıştır. Tek merkezli ve retrosipektif olarak dizayn edilen bu çalışmada akut Pankreatit'te şiddet ve mortaliteyi öngörmede sık kullanılan skorlama sistemi olan HAPS ve BALTHAZAR'ın enflamatuar belirteçler ile olan korelasyonu ve Pankreatit şiddeti ile olan ilişkisi araştırıldı. Bulgular; Çalışmaya 199 erkek (%45), 243 kadın (%55) olmak üzere toplam 442 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 54,5±18,2 idi. Hastalar klinik sonlanıma göre değerlendirildiğinde 419 hasta (%94,8) servis odasında 23 hasta ise (%5,2) yoğun bakımda takip edildi. Yoğun bakımda yatan hastaların yaş ortalaması 60,2±18,2 idi. HAPS skoruna değerlerine göre sınıflandırılan gruplar arasında.
Özet (Çeviri)
Aim; Acute Pancreatitis (AP) is characterized by activation of pancreatic acinar cells, destruction and inflammation of pancreatic tissue as a result of triggering by various factors, and can cause significant morbidity and mortality. For this reason, this study will be conducted with the aim of determining the prognosis, namely the severity and severity of the disease, of the NLR, PLR and MEO ratios, and the CRP value, among the systemic inflammatory parameters in the complete blood count measured in the early period (the first 24 hours after admission) in adult patients diagnosed with non-traumatic AP in the emergency department. It was aimed to investigate whether clinical outcomes also have a decisive value. Material Method; This study was conducted on 442 patients with acute pancreatitis who applied to Health Sciences University Istanbul Sultangazi Haseki Training and Research Hospital between 01.01.2016 and 01.01.2021. In this single-center and retrospective study, the correlation of HAPS and BALTHAZAR, which are frequently used scoring systems to predict severity and mortality in acute pancreatitis, with inflammatory markers and their relationship with pancreatitis severity were investigated. Results; Total of 442 patients, 199 male (45%) and 243 female (55%), were included in the study. The mean age of the patients included in the study was 54.5±18.2. When the patients were evaluated according to the clinical outcome, 419 patients (94.8%) were followed in the service room and 23 patients (5.2%) were followed in the intensive care unit. The mean age of the patients hospitalized in the intensive care unit was 60.2±18.2. Among the groups classified according to their HAPS score values.