Diferansiye tiroid kanserinde prognostik faktörlerin rolü
The role of prognostic factors in the differentiated thyroid cancer
  1. Tez No: 71193
  2. Yazar: BEKİR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Besleyici değeri yüksek olan ve tüketimi günden güne artan kanatlı etinin mikrobiyolojik kalitesini arttırmak ve raf ömrünü uzatmak için yapılan bu çalışmada, karkaslar organik asitlerle ön soğutmaya tabi tutuldu. Özel bir kesimhanesinden alınan kanatlı karkasları 15 °C'deki çeşme suyu (grup A), % 0.3 laktik asit (grup B), % 1 asetik asit (grup C) ve her iki asidin eşit karışım solüsyonunda (grup D) 15 dakika ön soğutmaya tabi tutuldu. Daha sonra karkaslar 4 °C'deki sularda 30 dakika tutularak soğutuldu. Kanatlı karkasları suları süzüldükten sonra, köpük tabaklara polietilen film ile ambalajlandı ve 4 °C'de depolandı. Soğuk muafazanın 0.,2.,4.,6.,8. ve 10. günlerinde karkaslara mikrobiyolojik, kimyasal ve duyusal analizler yapıldı. Asitle muamele edilen tüm karkasların toplam bakteri ve Enterobacteriaceae sayılarının depolama periyodu boyunca kontrol grubu karkaslarınkinden düşük olduğu tespit edildi. Yanlız B, C ve D grubu karkasların toplam bakteri ve Enterobacteriaceae sayılan arasında önemli bir fark (P< 0.05) bulunmadı. Kontrol grubu ve asitle muamele edilmiş karkaslarda soğuk depolama boyunca pseudomonasların hızla geliştiği gözlendi. A grubu karkaslarda soğuk muafazanın 2., asitle muamele edilmiş olanlarda 4. gününden sonra mikrofloraya pseudomonasların hakim oldukları saptandı. Depolama sırasında tüm karkasların küf-maya sayılarında bir artış olduğu gözlendi. Kullanılan asetik asidin konsantrasyonu, laktik asidinkinden yüksek olmasına rağmen, B ve C grubu karkasların küf-maya sayıları arasında önemli bir fark tespit edilmedi. Taze karkasların 100 g derisinde 7.47-8.17 mg arasında bulunan amonyak miktarının, soğuk depolama boyunca karkaslardaki toplam bakteri ve pseudomonas sayısındaki artışa paralel olarak yükseldi. Bozulmanın duyusal olarak ilk algılandığı(hafif) günlerde 100 g derideki amonyak değerleri A grubu karkaslarda 31.57 mg(4. gün), B grubu karkaslarda 33.83 mg(6.gün), C grubu 74karkaslarda 32.87 mg(8.gün), D grubu karkaslarda 30.93 mg(8.gün) olarak belirlendi. Tipik bozulmanın belirtilerinin görüldüğü günlerde ise aynı değerler A grubu için 62.67 mg(6. gün), B grubu için 64.17 mg(8.gün), C grubu için 46.60 mg(lO.gün), D grubu için 43.93 mg(lO.gün) olarak saptandı. Aynı günlerde karkasların pH değerleri sırasıyla 6.47, 6.49. 6.49, 6.48 olarak tespit edilmiştir. Yapılan duyusal muayenelerde, kontrol grubu ile organik asitlerle muamele edilmiş karkaslar arasında koku, renk, görünüm ve tad bakımından bir farklılık olmadığı tespit edildi. A grubu karkasların 6. gün, B grubu karkasların 8. gün, C ve D grubu karkasların 10. gün tipik bozulma belirtileri gösterdiği saptandı. Bu çalışmada, D grubu karkasların mikrobiyolojik ve kimyasal analiz lerde en iyi sonuçları verdiği tespit edilirken, C ve D grubu karkaslar arasında istatistiksel açıdan önemli bir fark olmadığı gözlendi. Laktik ve asetik asitle ön soğutmanın kanatlı karkaslarının mikrobiyolojik kalitesi üzerine olumlu etkisi olduğu ve raf ömrünü uzattığı sonucuna varıldı. 75
Özet (Çeviri)
The consumption of poultry meat whose value of nutrition is high is constantly increasing. This study was carried out to extent the shelf-life and to improve the microbiological quality of poultry meat. For this propose, the carcasses were treated with the organic acids. The poultry carcasses that were taken from a special slaughter-house after final washer were pre-chilled in tap water (group A), 0.3 % lactic acid (Group B), 1 % acetic acid (Group C) and in the solution that has equally both lactic acid and acetic acid ( Group D) at 15 °C for 15 minutes. Then the carcasses were chilled in water at 4 °C for 30 minutes. After the carcasses drained, they were packed on plates with polyethylene film and stored at 4 °C. During the 0.,2.,4.,6.,8. and 10th days of cold storage, the carcasses were analysed microbiologically, chemically and organoleptically. It was determined that the total colony and Enterobacteriaceae counts of treated carcasses with organic acids were lower than the control group during the storage.