BRAF V600E mutasyonunun larinks kanseri prognozundaki rolü
- Tez No: 925344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞUKAN ÖZDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÇEÇEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Larinks kanseri genel insidansı azalmakla birlikte, son 40 yılda 5 yıllık sağkalım oranının %66'dan %63'e düştüğü nadir onkolojik hastalıktan biridir. Aynı klinik evrede ve aynı tedavi protokolü uygulanan iki hastanın tedaviye cevabı ve genel prognozu farklı olabilmektedir. Son yıllarda onkoloji alanında immünoterapi tedavileri gelişmekte ve FDA onayı alarak bir çok kanserde umut verici olabilmektedir, baş boyun kanserlerinde de bu tedavi yöntemleri denenmekte ve mutasyon analizleri yapılmaktadır. Rekürren, rezeke edilemeyen veya metastatik larinks kanserinde Anti PD-1 immünoterapisi, EGFR'ye yönelik monoklonal antikor tedavileri uygulanabilmektedir. Anti-BRAF tedavisi ise malign melanom, papiller tiroid karsinomu gibi birçok kanserde tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Literatürde baş boyun kanserlerinde BRAF-V600E mutasyonu ile ilgili mevcut çalışmalar bulunmaktadır, fakat yalnızca larinks kanserinde BRAF mutasyonunun araştırıldığı çalışma sayısı sınırlıdır. Çalışmamızda BRAFV600E mutasyonunun larinks kanserinde rastlanma oranı ve bunun hastalığın prognozundaki öneminin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız etik kurul onayının ardından Samsun Üniversitesi, Samsun Eğitim Aratırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Anabilim Dalında gerçekleştirildi. Çalışmaya Ocak 2015- Ocak 2023 tarihleri arasında larinks kanseri tanısı alan, multidisipliner tümör konseyinde total larenjektomi ve unilateral/bilateral boyun diseksiyonu kararı alınarak, ameliyat edilen 62 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, tümörün evresi, yerleşim yeri, çapı, diferansiyasyonu, tümörde tiroid kartilaj invazyonu, subglottik uzanım varlığı, lenfatik-perinöral-vasküler invazyon durumu, boyunda metastatik lenf nodu durumu, metastatik lenf nodunda ekstrakapsüler yayılım, lokorejyonel nüks, ikinci primer tümör varlığı, uzak organ metastazı, hastalıklı ve hastalıksız sağ kalım süresi değerlendirildi. Larinks spesmenine ait patoloji preparatları Anti-BRAFV600E immünohistokimya boyama ile değerlendirilerek BRAF mutasyonunun larinks kanserinde bilinen prognostik parametreler üzerine etkisi incelendi. Sürekli değişkenler ortalama ± standart sapma (minumum-maksimum), kategorik değişkenler ise sayı(n) ve yüzde(%) olarak verildi. Kategorik değişkenler karşılaştırılırken Ki-Kare testi ile analiz edildi. Çalışmada veri analizi için IBM SPSS 26.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Although the general incidence of laryngeal cancer has decreased, it is one of the rare oncological diseases where the 5-year survival rate has decreased from 66% to 63% in the last 40 years. The response to treatment and general prognosis of two patients with the same clinical stage and the same treatment protocol may be different. In recent years, immunotherapy treatments have been developing in the field of oncology and have been promising in many cancers with FDA approval, and these treatment methods are also being tried in head and neck cancers and mutation analyses are being performed. Anti PD-1 immunotherapy and monoclonal antibody treatments directed at EGFR can be applied in recurrent or ametastatic laryngeal cancer. Anti-BRAF therapy is used for the treatment of many cancers such as malignant melanoma and papillary thyroid carcinoma. There are current studies in the literature on BRAF V600E mutation in head and neck cancers, but the number of studies investigating BRAF mutation in laryngeal cancer is limited. Our study aimed to investigate the incidence of BRAFV600E mutation in larynx cancer and its importance in the prognosis of the disease. Materials and Methods: Our study was conducted between October 2022 and October 2024 after the approval of the ethics committee. The study included 62 patients who were diagnosed with larynx cancer between January 2015 and January 2023 and who underwent surgery after a decision was made by the multidisciplinary tumor council for total laryngectomy and unilateral/bilateral neck dissection. The patients' age, gender, tumor stage, location, diameter, differentiation, thyroid cartilage invasion in the tumor, presence of subglottic extension, lymphatic-perineural-vascular invasion status, metastatic lymph node status in the neck, extracapsular extension in the metastatic lymph node, locoregional recurrence, presence of a second primary tumor, distant organ metastasis, diseased and disease-free survival time were evaluated. Pathology preparations of larynx specimens were evaluated with immunohistochemistry staining with Anti-BRAFV600E to examine the effect of BRAF mutation on known prognostic parameters in larynx cancer. Categorical variables were compared using the Chi-Square test. IBM SPSS 26.0 package program was used for data analysis in the study.