Endüstri 1.0'dan Endüstri 4.0'a toplumsal yapının dönüşümü: Schumpeterci yaklaşım
Transformation of social structure from Industry 1.0 to Industry 4.0: Schumpeterian approach
  1. Tez No: 711940
  2. Yazar: OĞULCAN USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ARAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Diğer tarihsel olaylarla karşılaştırıldığında endüstri devrimleri insanlık için en büyük etkiye yaratan süreçler olarak karşımıza çıkmaktadır. Enerji rejimindeki dönüşümler, üretim süreçlerinde yaşanan gelişmeler, ulaştırma ve iletişim araçlarındaki değişim insanların sosyal ve ekonomik hayatını şekillendirmiştir. Endüstri devrimlerinin temelini yenilik oluşturmaktadır. Yenilik ve yenilikçilikle ilgili dünyanın önde gelen kişilerinden birisi Schumpter'dir. Bu çalışmada Schumpterci yaklaşım çerçevesinde endüstri devrimleri ve bunların toplumsal yapı üzerindeki etkileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Compared to other historical events, industrial revolutions appear as the processes that have the greatest impact on humanity. Transformations in the energy regime, developments in production processes, changes in transportation and communication tools have shaped people's social and economic life. Innovation is the basis of industrial revolutions. One of the world's leading figures on innovation and innovation is Schumpter. In this study, industrial revolutions and their effects on society are discussed with the new Schumpterian approach.