Kamu yönetimi ve etik: Türkiye ve Azerbaycan karşılaştırması
Public administration and ethics: Comparison between Turkey and Azerbaijan
- Tez No: 711941
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tez çalışması kamu yönetiminin verimlilik, eşitlik, adalet gibi önemli göstergeleri açısından önemli bir işleve sahip olan ahlak ve etik kavramlarının araştırılmasını kapsamaktadır. Bu amaçla Türkiye ve Azerbaycan`ın kamu yönetiminde etik davranış kurallarını düzenleyen mevzuatı incelenmiş, iki ülkenin kamu çalışanlarının etik davranışlarını denetleyen mekanizmalar araştırılmıştır. Tezin giriş kısmında tezin konusu, bilimsel açıdan önemi, incelenmesi durumu, sınırlılıklar gibi başlıklar bulunmaktadır. Tezin İkinci bölümünde“etik”,“kamu yönetiminde etik”,“etik ilkeler”,“etik dışı davranış çeşitleri”incelenmiştir. Tezin“Türk Kamu Yönetiminde Etik Anlayışi”adlı ikinci bölümünde öncelikle, Türkiye`nin idari yapısı, Kamu personelinin görev ve sorumlulukları incelenmiş, daha sonra ise Türkiye`de Kamu Görevlileri Etik Kurulu, amaç ve kapsamı, görev ve yetkileri, kararları ve yaptırım mekanizmaları tatkik edilmiştir. Tezin“Azerbaycan Kamu Yönetiminde Etik Anlayışı”adlı son bölümünde ise öncelikle Azerbaycan`ın siyasi ve idari yapısı, kamu personelinin görev ve sorumlulukları ile ilgili düzenlemeler incelenmiştir. Bu bölümde aynı zamanda "Etik Davranış Kuralları Hakkında Azerbaycan Cumhuriyeti`nin Kanunu ve diğer hukuki düzenlemeler gözden geçirilmiş, kamu personelinin etik dışı davranışlarına karşı denetim ve mücadele mekanizmaları incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ise tezin sonuç kısmında sırasıyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis covers the study of the concepts of morality and Ethics, which have an important function in terms of important indicators of public administration, such as efficiency, equality, need, and Justice. For this purpose, the legislation of Turkey and Azerbaijan regulating the code of ethical conduct in public administration was examined and the mechanisms that control the ethical behavior of public employees of the two countries were investigated. There are titles such as the subject of the dissertation, its importance from a scientific point of view, the state of study, and limitations in the introduction part of the thesis.“Ethics”,“ethics in public administration”,“ethical principle”,“types of unethical behavior”are examined in the second part of the thesis. In the second part of the thesis entitled“Ethics in Turkish Public Administration”, the administrative structure of Turkey, the duties and responsibilities of Public personnel were examined first, and then the Ethics Board of Public Officials in Turkey, its purpose and scope, duties and powers, decisions and sanctions mechanisms were examined. In the last part of the thesis entitled“Understanding Ethics in Azerbaijani Public Administration”, the regulations related to the political and administrative structure of Azerbaijan and the duties and responsibilities of public personnel were examined. In this section, "the law of the Republic of Azerbaijan on the Code of Ethical Conduct and other legal regulations have been reviewed and the mechanisms of supervision and fight against unethical behavior of public personnel have been examined. The results obtained as a result of the research are shown in the final part of the thesis, respectively.