Yeniden çekim filmlerin niceliksel ve niteliksel içerik çözümlemesi
Quantitative and qualitative content analysis of re-make movies
  1. Tez No: 711943
  2. Yazar: AYŞEGÜL BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU ERŞANLI TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sahne ve Görüntü Sanatları, Public Relations, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sinema, görsel ve işitsel ögelerin bütünleşerek içerisinde bulundurduğu mesajı bir sunu halinde izleyici ve hedef kitleye aktarma görevini benimseyen bir iletişim aracıdır. Bu görsel sunu için gerekli olan temel unsurlar ise grafik tasarım ögeleri ve afişlerdir. Zaman içerisinde gelişen ve değişen matbaa ile grafik tasarımın evrimi de devam etmiştir. Grafik tasarımın gelişmesi afiş tasarımını doğrudan etkilemiştir. Duyurusunu ve tanıtımını yaptıkları ürünü en başarılı şekilde anlatmayı hedefleyen afiş tasarımları, göstergelerden meydana gelen bir duyuru aracıdır. Afiş tasarlanırken aktarılmak istenen mesajın hedef kitleye ulaşabilmesi için anlamı temel unsur olarak alan göstergebilimden yararlanılmaktadır. Toplumsal ve sosyal yaşamın her alanında bulunan göstergeler, teknolojinin gelişimiyle birlikte nesnelerin görsel malzemelere dönüşmesine neden olmaktadır. Göstergelerden oluşan afiş tasarımları, göstergelerle birlikte izleyici ve hedef kitleye filmle ilgili mesajlar iletmektedir. Bu çalışmada, 7 farklı film türünden seçilen 7 orijinal filmin ve yeniden çekim filmlerinin afişleri göstergebilimsel analiz yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cinema is a communication tool that adopts the task of conveying the message it contains to the audience and target group as a presentation by integrating visual and auditory elements. The required essential elements for this visual presentation are graphic design elements and posters. The evolution of graphic design continued with the printing press, which developed and changed over time. The development of graphic design has directly affected poster design. Poster designs, which aim to describe the product they advertise and promote in the most successful way, are an announcement tool consisting of indicators. While designing the poster, semiotics, which takes the meaning as the main element, is used so that the message to be conveyed can reach the target audience. Indicators in all areas of social and social life cause objects to turn into visual materials with the development of technology. Poster designs, which consist of indicators, convey messages about the movie to the audience and target audience together with the indicators. In this study, posters of 7 original films and remakes selected from 7 different categories were analyzed by semiotic analysis method.