Eser sözleşmesinde yüklenicinin malzeme nedeniyle sorumluluğu
Contractor's responsibility for materials in work contract
- Tez No: 712028
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET M. KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Eser sözleşmesinde yüklenicinin malzeme nedeniyle sorumluluğu adlı çalışmamız, Türk Borçlar Kanunu'nda yer alan 472. maddeden daha geniştir. Bu hüküm sadece malzeme sağlama bakımından borçları ilgilendirmektedir. Oysa ki, TBK m. 473/II'deki işe başlama ve yürütme, TBK m. 483'teki eserin yok olması, TBK m. 474 ve devamındaki ayıp sebebiyle sorumluluk başlıklı maddeler de malzeme nedeniyle sorumlulukları ilgilendirmektedir. İncelememizde eser meydana gelmeden önce, eser meydana getirilirken ve eser teslim edildikten sonraki malzeme nedeniyle sorumluluk başlıkları açılarak ayrı ayrı değerlendirilmeye çalışılacaktır. Bu sorumluluklar nihayetinde sadakat borcunun sonucu olduğundan özen ve bildirim yükümlülükleri kavramları ile bildirme külfetleri kavramlarına da yer verilecektir. Çalışmamızın daha iyi anlaşılması için tüketici ve kamu hukuku ile FIDIC'e göre malzeme nedeniyle sorumluluk hâllerine kısaca değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Our work titled“Contractor's Liability for Materials in the Contract of Works”is broader than Article 472 of the Turkish Code of Obligations. This provision only concerns debts in terms of providing material. However, TBK m. Starting and executing work in 473/II, TBK m. The destruction of the work in 483, TBK art. Articles 474 and the following titled“Liability due to defect”also concern responsibilities due to material. In our study, before the work is created, when the work is created and after the work is delivered, the titles of responsibility will be opened and evaluated separately. Since these responsibilities are ultimately the result of the duty of loyalty, the concepts of care and reporting obligations and reporting obligations will also be included. For a better understanding of our work, consumer and public law and liability due to material according to FIDIC will be briefly mentioned.