Sıçanlarda lokal olarak uygulanan konsantre büyüme faktörü ve deksametazonun inferior alveolar sinir hasarına etkisinin immunolojik ve histopatolojik yönden değerlendirilmesi
Immunological and histopathological evaluation of the effect of locally applied concentrated growth factor and dexamethasone on inferior alveolar nerve injury in rats
- Tez No: 712068
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BALABAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmada, travmatik etkenler sonucu meydana gelen sinir yaralanmalarının tedavisinde kullanılan konsantre büyüme faktörü ve deksametazonun lokal uygulamalarının, tedavi etkinlikleri açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Otuz altı adet Wistar Albino rat, deksametazon, konsantre büyüme faktörü uygulama grupları ve kontrol grubu dahil olmak üzere 3 gruba ayrılarak işlem gruplarındaki her ratın mandibular birinci molar dişinin çekimini takiben, çekim soketinden sinir travmatizasyonu sağlanmış, ratlardan alınan kan ile elde edilen konsantre büyüme faktörü ve deksametazon, hemostatik jelatin süngere emdirilerek çekim soketinden lokal olarak ilgili deney gruplarına uygulanmıştır. Sağlıklı kontrol grubuna işlem uygulanmadan sakrifiye edilmiştir. Uygulamadan sonraki 3. gün deney gruplarındaki hayvanların yarısı sakrifiye edilerek immünolojik/histolojik inceleme için örnekler alınmıştır. 30 gün sonunda kalan ratlar sakrifiye edilerek immünolojik/histolojik çalışma için örnekler alınmıştır. Lokal uygulamaların etkisinin incelenmesi için Hematoksilen-Eozin boyama yapılarak Histolojik Hasar Skorlaması (HHS) ile değerlendirilmiştir. Nöronal nitrik oksit sentaz (nNOS), Nörofilament H (NF-H) ve anti-Tau primer antikorları ile pozitivite incelenmiştir. Ayrıca deney gruplarında 3. ve 30. gün arasındaki fark istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: HHS sonuçlarına göre KBF 30. gün grubu, deksametazon 30. gün grubuna, deksametazon 30. gün grubu kontrol 30. gün grubuna, kontrol 30. gün grubu ise kontrol 3. gün grubuna kıyasla anlamlı bulunmuştur. Grupların kendi aralarında 3. ve 30. gün değerlendirmeleri sonucu HHS'de azalma meydana gelse de kontrol grubu hariç anlamlı sonuç bulunamamıştır. İmmun Pozitivite Skorlaması incelendiğinde, KBF 30. gün nNOS, anti-Tau ve NF-H pozitivitesi skorları, deksametazon 30. güne kıyasla anlamlı bulunmuştur. Deksametazon 30. gün nNOS ve NF-H pozitivite skoru kontrol 30. güne kıyasla anlamlı bulunmuştur. Sonuç: Bu çalışma sonucu elde edilen veriler incelendiğinde, KBF ve deksametazonun literatürde yer alan pozitif etkilerine paralel bir sonuç elde edilmiştir. Histolojik hasar skalası sonuçları yorumlandığında, KBF grupları deksametazon gruplarına göre daha üstün bulunmuştur. Benzer şekilde immunohistopatolojik inceleme sonucu, KBF gruplarının deksametazona gruplarına göre sinir rejenerasyonuna daha olumlu etkisi olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to compare the local applications of concentrated growth factor and dexamethasone used in the treatment of nerve injuries caused by traumatic factors, and to investigate the efficacy of the treatment. Method: Thirty-six Wistar Albino rats were used. Following extraction of the mandibular first molar tooth of each rat, nerve traumatization was provided from the extraction socket, the concentrated growth factor obtained from the blood taken from the rats and dexamethasone were applied locally to the experimental groups. On the 3rd day after the surgery, half of the animals in the experimental groups were sacrificed and samples were taken for immunological/histopathological examination. The rats that remained at the end of 30 days were also sacrificed and samples were taken for immunological/histopathological studies. The neuronal nitric oxide synthase (nNOS), neurofilament-H (NF-H) and anti-Tau primer antibodies values were measured to examine the effect of local applications and results evaluated with the Histological Injury Severity Score (HISS). In addition, the difference between the 3rd and 30th days was evaluated statistically. Results: According to HISS results, CGF 30th day results were found to be significant compared to dexamethasone 30th day. Dexamethasone 30th day results were found to be significant compared to control 30th day. Also control 30th day results were found to be significant compared to control 3rd day. When the groups were evaluated among themselves on the 3rd and 30th days, although there was a decrease in HISS, no significant results were found except for the control group. As a result of Immune Positivity Score examination, nNOS, NF-H and anti-Tau positivity in CGF 30th day result were significant compared to 30th day of dexamethasone. Dexamethasone 30th day nNOS and NF-H positivity score were found to be significant compared to the control 30th day. Conclusion: When the data obtained as a result of this study were examined, results parallel to the positive effects of CGF and dexamethasone in the literatüre was obtained. In the HISS results, the CGF groups were found to be superior to the dexamethasone groups. Similarly, immunopathological examination showed that CGF groups had a more positive effect on nerve regeneration than dexamethasone group.