When the countryside is free: Urban politics, local autonomy and the changing social structure in Ottoman Salonika, 1740-1820
Kırın Özgür Olduğu Zamanlarda: Osmanlı Selanik'inde Kent Siyaseti, Yerel Otonomi ve Değişen Sosyal Yapılar, 1740-1820
  1. Tez No: 712117
  2. Yazar: İRFAN KOKDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JEAN QUATAERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Tarih, Economics, Sociology, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: State University of New York at Binghamton
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu tez; 18. yüzyıl boyunca Selanik'te mülk sahipliğinde, yerel kurumlarda, tüketim dinamiklerinde ve siyasi tartışmalarda meydana gelen değişimlerin eşlik ettiği toplumsal dönüşümü ele almaktadır. Bu anlamda tez, yaygınlaşan kredi-borç araçlarının ve şehrin art bölgesinde yerel ailelerin yükselen gücünün 18. yüzyıl Selanik'inde kent-kır ilişkilerini ve güç hiyerarşisini nasıl dönüştürdüğünü incelemektedir. Kırsal dünyada yaşanan dönüşüm; esas itibariyle malikâne-iltizam sisteminin, lonca örgütlenmesinin ve hamilik mekanizmalarının sunduğu tekelci ayrıcalıklardan beslenen; hanelerle Osmanlı merkezinin“meşru”dağıtım ağlarına eklemlenmemiş gruplar arasında giderek kökleşen çıkar farklılıklarını daha belirgin hale getirmişti. 18. yüzyılın ikinci yarısında bu farklılıklar, Selanik hinterlandındaki toprak sahipliğinde meydana gelen değişimlerle el ele yürümüştü. Yine bu dönemde tarımsal kaynakların az sayıdaki hanenin elinde toplanması ve artan köylü hareketliliği, kentteki politik sahanın daha da genişlemesine temel oluşturmuştu. Toplumsal mekanizmaların gelişmesiyle beraber bu genişleme, Selanik'teki yerel otonominin sınırlarını belirlemekle kalmamış; aynı zamanda 19. yüzyılın erken döneminde görülen Osmanlı merkezileşme çalışmalarına zemin hazırlamıştı.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the social transformation in the Salonikan districts during the long eighteenth century, accompanied by changes in property holding, local institutions, dynamics of consumerism, and political rhetorics. It analyzes how the rising pervasiveness of money-lending and the growing power of local families in the interior regions transformed both the city-country relationship and the distribution of power in eighteenth-century Salonika. With the metamorphosis of the rural world, an entrenched diversity of interests became apparent between the local groups who enjoyed the monopolistic privileges of malikane-mukataat (the life-term tax farming), guild or protégé systems and households that were not directly affiliated with the“legitimate”networks of the Ottoman capital. The appearance of these diverse interests in the second half of the eighteenth century went hand in hand with alterations in landholding patterns across the Salonikan hinterland. During this period, the accumulation of agricultural resources in the hands of a few landholders and extensive peasant mobility also undergirded the expansion of Salonikan political domain. With the development of communal mechanisms, this expansion not only shaped the contours of local autonomy in Salonika but also set stage for Ottoman centralizing policies in the first decades of the nineteenth century.