Prenatal uygulanan diklofenak sodyumun postnatal sıçan duktus epididimis ve duktus deferenslerinde COX-2 dağılımına etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of diclofenac sodium administered prenatal on COX-2 expressions in postnatal rat ductus epididymis and ductus deferens
- Tez No: 712133
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET ALTINDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çalışmamızda prenatal dönemde sıçanlara diklofenak sodyum uygulanarak diklofenak sodyumun postnatal erişkin yavruların duktus epididimis ve duktus (vas) deferens dokularındaki COX-2 dağılımına etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmada ağırlıkları 200-300 gr arasında olan, 8 adet erişkin Wistar Albino türü gebe olmayan dişi sıçan ve 2 adet damızlık erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar bir gece boyunca çiftleşmeye bırakıldı ve gebe kaldığı belirlenen sıçanlar Sham (S) ve diklofenak sodyum (DS) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. S grubuna gebeliğin 5-15. günleri arası 10 gün süre ile 1 ml/kg/gün serum fizyolojik IM yolla, DS grubuna ise 6.1 mg/kg/gün DS, IM yolla enjekte edildi. Doğan erkek yavrulardan her bir grup için 7 adet sıçan kullanıldı. Sıçanların kan örneklerinden serum testesteron seviyeleri belirlendi. Stereolojik olarak mast hücrelerinin sayısal yoğunluğunun hesaplanması için fiziksel disektör sayım metodu uygulandı. Dokulardaki COX-2, Kaspaz-3, Kaspaz-8, Kaspaz-9, TNF-α ve IL-10 ekpresyonları immünohistokimyasal olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to investigate the effects of diclofenac sodium on the distribution of COX-2 in the ductus epididymis and ductus (vas) deferens tissues of postnatal adult offspring of rats by administering diclofenac sodium to rats during the prenatal period. For this purpose, 8 adult Wistar Albino non-pregnant female rats and 2 breeding male rats weighing between 200-300 g were used in the study. The rats were let for copulation for a whole night and the rats determined to be pregnant were divided into 2 groups as Sham (S) and diclofenac sodium (DS). S group was injected with 1 ml/kg/day saline IM for 10 days between the 5th and 15th days of pregnancy, and 6.1 mg/kg/day DS was injected IM to the DS group. 7 male offspring of postnatal were used in each group. Serum testosterone levels were determined from blood samples of rats. Physical dissector counting method was applied to calculate the numerical density of mast cells stereologically. Expressions of COX-2, Caspase-3, Caspase-8, Caspase-9, TNF-α and IL-10 in tissues were evaluated immunohistochemically.