Yoğun bakım ünitelerinde ventilatör ilişkili pnömoni önleme yöntemlerine uyumun ve ventilatör ilişkili olay insidansının araştırılması
- Tez No: 712149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ventilatör ilişkili pnömoni (VİP), yoğun bakım ünitelerinde sık karşılaşılan ve mortalitesi yüksek bir hastane enfeksiyonudur. Ventilatör ilişkili olay (VİO) ise mekanik ventilasyona (MV) bağlı gelişen enfeksiyöz ve non-enfeksiyöz komplikasyonları kapsamaktadır ve oksijenasyonun bozulmasına göre tanımlanır. VİO sürveyans kriterleri, VİP tanımına kıyasla daha objektiftir ve karşılaştırılabilir, ölçülebilir kriterler sunmaktadır. VİP ve VİO gelişmesini önlemek amacıyla uygulanan birçok yöntem vardır; bu yöntemlerin bir demet olarak uygulanması ile bu komplikasyonların önlenebileceği gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, bir eğitim araştırma hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) belirli bir dönemdeki VİO insidansı ve VİP önleme kurallarına uyumun araştırılmasıdır. VİP önleme kurallarına uyumun araştırılması için bir yöntemler demeti skalası oluşturuldu; VİO insidansı ise 2013 Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) sürveyans kriterlerine göre belirlendi. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışma, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon 1-2-3-4, Genel Cerrahi, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Nöroloji ve Dahiliye Yoğun Bakım Üniteleri'nde Nisan - Haziran 2019 arasında ventilatör ilişkili olay insidansı ve ventilatör ilişkili pnömoni önleme kurallarına uyumun araştırıldığı prospektif gözlemsel bir vaka kontrol çalışmasıdır. VİP önleme kurallarına uyumun araştırılması için bir yöntemler demeti oluşturuldu; VİO insidansı ise 2013 Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) sürveyans kriterlerine göre belirlendi. Hasta özelliklerinin, yoğun bakımlardaki hasta dağılımının ve yoğun bakım yatış nedenlerinin VİO gelişimi üzerine etkileri analiz edildi. BULGULAR Araştırma 98 hasta ile tamamlandı. Araştırma popülasyonunda VİO görülme insidansı %20,4' dür. VİP önleme demetlerine uyum oranının yoğun bakımlar arasında %65 ile %85 arasında değiştiği saptandı. VİP önleme demetine uyum oranının %65 olması ve bu demetin kriterlerine uyumdaki her %10 azalmanın VİO gelişme riskini artırdığı gösterildi. VİO gelişmesine katkıda bulunan diğer önemli risk faktörlerinin; MV süresi ve YBÜ yatış süresinin uzaması, eritrosit süspansiyonu transfüzyonu yapılması ve transfüzyon miktarının artması, operasyon süresinin uzaması, sedatif kullanımı, beslenme şekli, prokinetik ajan kullanılmaması, koma skorunun düşük olması, endotrakeal aspirasyon sıklığı, nazogastrik kullanımı, santral venöz katater kullanımı, kardiyopulmoner arrest varlığı, abdominal distansiyon olması, steril aspirasyon tekniğinin uygulanmaması olduğu gösterildi. SONUÇ Hastanemiz YBÜ'lerinde 2013 CDC kriterlerine göre VIO insidansı %20,4'tür. VIO gelişme riski, VİP önleme demetine uyumun düşük olması ile birlikte, hasta özellikleri ve yoğun bakım tedavilerinden kaynaklanan birçok faktörün varlığı ile artmaktadır. Hastanemiz yoğun bakım üniteleri arasında VİO önlem demetlerine uyum bakımında büyük farklılıklar vardır, bu durum konu ile ilgili eğitim faaliyetlerinin gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Ventilator-associated pneumonia (VAP) is a common nosocomial infection in intensive care units (ICU) with a high mortality rate. Ventilator associated event (VAE) includes infectious and non-infectious complications due to mechanical ventilation (MV) and is based on deterioration in oxygenation. VAE surveillance criteria are more objective than the VAP definition and offer comparable and measurable criteria. Several methods are used in order to prevent VAP and VAE, and it has been shown that these complications can be prevented by using these methods as a bundle. The aim of this study is to investigate the incidence of VAE and compliance with VAP prevention bundles in a certain period in the ICU's of a training and research hospital. METHODS This prospective observational cross sectional study was conducted in a university affiliated training and research hospital; medical and surgical patients treated in six ICU's including general surgery, neurosurgery, internal medicine and anesthesia and reanimation were included. A bundle was defined to investigate compliance with VAP prevention methods; the incidence of VAE was determined according to the 2013 United States Centers for Disease Control and Prevention (CDC) surveillance criteria. The effects of patient characteristics and ICU characteristics on the incidence of VAE were analyzed. RESULTS The study was completed with 98 patients. The incidence of VAE in the research population was 20.4%. It was observed that the rate of compliance with VAP prevention bundles varied between 65% and 85% among ICU's. There was a correlation between VAE occurrence and < 65% VAP prevention bundle compliance, and each 10% decrease in compliance with the criteria of this bundle increased the risk of developing VAE. Other important risk factors contributing to the development of VAE were prolonged MV duration and ICU hospitalization, red blood cell blood transfusion and increased amount of transfusion, prolonged operation time, use of sedatives and prokinetic agents, low coma score, frequency of endotracheal aspiration, presence of nasogastric tube and central venous catheter, history of cardiopulmonary arrest and resusitation, abdominal distension, and non-compliance with aseptic aspiration technique. CONCLUSION The incidence of VAE was 20.4% as evaluated according to the 2013 CDC surveillance criteria. The risk of developing VAE increases with low compliance with the VAP prevention bundle and is associated with several factors including patient characteristics and intensive care treatments. There is vast difference between the ICU concerning compliance with VAP prevention bundles which indicates the necessity of training activities on the subject. Key Words Ventilator-associated pneumonia; ventilator-associated events; prevention bundle; surveillance