Diyetin inflamatuar indeksi ile kolon ve rektum kanseri arasındaki ilişki
The relationship of diet inflammatory index between colon and rectum cancer
  1. Tez No: 712148
  2. Yazar: NOYAN KAFAOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN ENGİN ÖLÇÜCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş ve Amaç: Kolorektal kanser, dünya çapında en yaygın üçüncü kanser türüdür ve kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Kronik inflamasyonun kolorektal kanserlerle ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada Diyetin İnflamatuar İndeksi (Dİİ) ile kolorektal kanser arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kolorektal kanseri tanısıyla cerrahi uygulanan 18 yaşından büyük 149 hasta ve aynı yaş grubunda kanser dışı bir nedenle hastanede yatan 120 kontrol hastası çalışamaya dahil edildi. Hastaların 3 günlük 24 saatlik besin tüketim kayıtlarından Dİİ skorları hesaplandı. regresyon analizi ile Dİİ ile kolorektal kanser arasındaki ilişki düzeyi analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya 149'u çalışma grubunda ve 120'si kontrol grubunda olmak üzere toplam 269 hasta dahil edildi. Çalışma grubunun yaş ortalaması 64,45±11,36, kontrol grubunun ki 65,90±10,36 idi ve aradaki fark anlamlı değildi (p=0,280).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Colorectal cancer is the third most common type of cancer worldwide and is one of the leading causes of cancer-related deaths. Chronic inflammation is known to be associated with colorectal cancers. In this study, it was aimed to evaluate the relationship between the Dietary Inflammatory Index (DII) and colorectal cancer. Materials and Methods: 149 patients aged 18-65 years who underwent surgery with the diagnosis of colorectal cancer and 120 control patients in the same age group who were hospitalized for non-cancer reasons were included in the study. DII scores were calculated from the 3-day, 24-hour food consumption records of the patients. The level of relationship between DII and colorectal cancer was analyzed by regression analysis. Results: A total of 269 patients, 149 in the study group and 120 in the control group, were included in the study. The mean age of the study group was 64.45±11.36 years, and that of the control group was 65.90±10.36 years, and the difference was not significant (p=0.280).