Kamu harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisi: Kırılgan beşli örneği
The relationship between public expenditures and economic growth: The fragile five example
- Tez No: 712163
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL SADIK YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki, geçmişten günümüze önemini ve güncelliğini korumayı başarmıştır. Teorik ve ampirik çalışmalarla, kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin birçok yönü araştırılmaktadır. Keynes ve Wagner hipotezleri ise kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisinin varlığının araştırılması açısından literatürde yer alan önemli konu başlıklarındandır. Uluslararası literatüre bakıldığında 1960'lı yıllardan itibaren popülerlik kazanan kamu harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisi, Türkiye'de ancak 1990'lı yıllardan sonra araştırmacıların ilgisini çekmeye başlamıştır. Çalışma kapsamında cari açık ve enflasyon oranları yüksek ve bununla birlikte ekonomileri yabancı yatırıma bağlı olan, Brezilya, Endonezya, Güney Afrika, Hindistan ve Türkiye'den oluşan Kırılgan Beşli ülkelerine ait kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki, Keynes ve Wagner hipotezleri açısından incelenmiştir. Çalışmada 2001-2019 yılları arasındaki kamu harcamaları ve ekonomik büyüme verileri kullanılmış ve iki değişken arasındaki kısa ve uzun dönemli ilişki analiz edilmiştir. Kırılgan Beşli ülkeleri açısından kamu harcamaları ve ekonomik büyüme değişkenleri arasındaki uzun dönemli ilişkinin tespiti için Durbin-Hausman eşbütünleşme ve kısa dönemdeki nedenselliğin tanımlanabilmesi için Dumitrescu-Hurlin nedensellik testleri kullanılmıştır. Yapılan eşbütünleşme ve nedensellik testleri neticesinde kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasında uzun dönemli bir eşbütünleşme ilişkisine rastlanmadığı bununla birlikte kamu harcamalarından ekonomik büyümeye doğru Keynes Hipotezini destekleyen tek yönlü bir nedenselliğin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between government expenditures and economic growth has managed to maintain its importance and decency from past to present. Government expenditures and economic growth are researched in the direction of the theoretical and empirical studies. Keynes and Wagner hypotheses are important topics in the literature in terms of investigating the existence of the causality relationship between government expenditures and economic growth. The relationship between government expenditures and economic growth, which has gained popularity since the 1960s, began to attract the attention of researchers in Turkey only after the 1990s Within the scope of the study, the relationship between government expenditures and economic growth of the Fragile Five countries consisting of Brazil, Indonesia, South Africa, India and Turkey, whose current deficits and inflation rates are high, and economies depend on foreign investment, was examined in terms of Keynes and Wagner hypotheses. In the study, the short- and long-term relationship between government expenditures and economic growth of Fragile Five Countries between 2001-2019 was analyzed. Durbin-Hausman cointegration test was used to determine the long-term relationship between government expenditures and economic growth variables, and Dumitrescu-Hurlin causality tests were used to define causality in the short-run. As a result of co-integration and causality tests, it was concluded that there was no co-integration relationship between government expenditures and economic growth; however, there was a one-way causality from government expenditures towards economic growth which supports the Keynes Hypothesis.