Türkiye'de kamu harcamaları ve atıl işgücü oranı ilişkisi
The relationship between public expenditures and idle labor force in Turkey
- Tez No: 712162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL SADIK YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışmada kamu harcamaları ile işsizlik arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda kamu harcamaları ile işsizlik arasındaki ilişki bibliyometrik ve ekonometrik olarak incelenmiştir. Bu doğrultuda ilk olarak teorik bilgilere yer verilmiş, kamu harcamaları ve işsizlikle ilgili kavramsal çerçeve birinci bölümde oluşturulmuştur. İkinci bölümde bibliyometrik analize yer verilmiştir. Bibliyometrik analizde yöntem olarak Voswiever yazılım programından yararlanılarak ağ analizleri gerçekleştirilmiştir. Ağ analizlerinde kullanılan veri seti, Web of Science'ın çekirdek koleksiyonundan derlenmiştir. Derlenen veri setine göre ağ analizi haritaları oluşturulmuş ve literatürün ne yönde geliştiğini görmek adına en çok atıf alan 40 makalenin konu ile doğrudan ilgili olanlarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca yerli literatürdeki çalışmalar da incelenerek literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ekonometrik analizlere yer verilmiştir. Kamu harcamaları ile atıl işgücü oranları arasındaki ilişkinin tespit edilmesi için yapılan analizlerde, 2014M01-2021M02 dönemini kapsayan kamu harcamaları ve atıl işgücü oranlarına ilk olarak Genişletilmiş Dickey Fuller durağanlık testi yapılmış, ardından Vektör Otoregresyon (VAR) modeli oluşturularak Johansen eşbütünleşme ve Granger nedensellik testleri yapılmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda tüm harcama türleri ile işsizlik arasında uzun dönemli bir ilişkinin varlığına dair bulgular elde edilmesine rağmen; nedensellik ilişkisi genel kamu hizmetleri, çevre koruma hizmetleri ve sosyal güvenlik ve sosyal yardım hizmetlerinden atıl işgücü oranına ve atıl işgücü oranından kamu düzeni ve güvenlik hizmetleri, dinlenme kültür ve din hizmetleri ile sosyal güvenlik ve sosyal yardım hizmetleri yönünde elde edilmiştir. Toplam kamu harcamaları ile atıl işgücü oranı arasında ise nedensel bir ilişkinin olmadığı görülmüştür. Analiz sonucunda işsizlikle mücadele perspektifinde kamunun yapmış olduğu bazı harcamaların atıl işgücü oranının azaltılmasında etkili bazılarının ise etkisiz olduğu yönündeki bulgular, işsizlikle mücadelede kamunun gerçekleştirdiği fonksiyonlar bazında net bir harmonizasyon ve uyumun olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed at determining the relationship between public expenditures and unemployment. In this context, the relationship between public expenditures and unemployment has been examined bibliometrically and econometrically. In this direction, first, theoretical information was given, and the conceptual framework related to public expenditures and unemployment was created in the first chapter. In the second part, bibliometric analysis is given. Network analysis was carried out by using the Voswiever software program as a method for bibliometric analysis. The dataset used in network analysis was compiled from the core collection of the Web of Science. Network analysis maps were created according to the compiled data set, and the most cited 40 articles directly related to the subject were evaluated in order to see how the literature developed. In addition, the studies in the domestic literature were also examined and a literature review was carried out. In the third and last part of the study, econometric analysis is included. In the analysis made to determine the relationship between public expenditures and idle labor forces, the Extended Dickey Fuller stationarity test was first applied to the public expenditures and idle labor forces covering the 2014M01-2021M02 period, then the Vector Autoregression (VAR) model was created and Johansen cointegration and Granger causality tests were performed. As a result of the analysis, despite the findings of the existence of a long-term relationship between all types of expenditures and unemployment, the causality relationship was obtained from general public services, environmental protection services, and social security and social assistance services to the idle labor force, and from the idle labor force to public order and security services, culture and religious services, and social security and social assistance services. It has been observed that there is no causal relationship between total public expenditures and the idle labor force. As a result of the analysis, the findings that some of the expenditures made by the public in the perspective of combating unemployment are effective in reducing the idle labor force and some are ineffective, show that there is no clear harmonization and harmony on the basis of the functions performed by the public in the fight against unemployment.