Pricing in mobile telecommunications markets: the case of optimal three-part tariff pricing
Mobil telekomünikasyon piyasalarında fiyatlandırma: optimal üç parçalı tarife fiyatlandırması örneği
  1. Tez No: 712176
  2. Yazar: MİKAİL KAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEX ANAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: State University of New York at Buffalo
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında, mobil telekomünikasyon pazarlarında kullanılan yeni ve yenilikçi fiyatlandırma stratejileri tartışılmakta ve operatörlerin optimal üç parçalı tarife fiyatlandırma yapısı analiz edilmektedir. Tez, mobil telekomünikasyon pazarlarının özelliklerini dikkate alarak operatörlerin fiyatlandırma stratejilerinin ve optimal üç parçalı tarife fiyatlandırma yapısının daha iyi anlaşılmasını sağlar. Bu tezdeki başlıca araştırma hedefleri (i) mobil operatörlerin yenilikçi fiyatlandırma stratejilerinin neler olduğu, (ii) bir operatör ayrımcı olmayan tarifeler veya ayrımcı tarifeler sunduğunda firmanın optimal üç parçalı tarife fiyatlandırma yapısının ne olduğu ve (iii) tüketicinin talep belirsizliğinin optimal üç parçalı tarife fiyatlandırmasını nasıl değiştiğidir. Tez, belirtilen amaç doğrultusunda beş bölüm olarak yapılandırılmıştır. Birinci bölüm olan genel girişten sonra, ikinci bölümde fiyatlandırma, yöntemleri, amaçları ve onu etkileyen faktörler ile tartışılmaktadır. Üçüncü bölümde, mobil telekomünikasyon piyasalarındaki abonelik türleri ve faturalandırma yöntemleri anlatılmış ve bu pazarlarda kullanılan fiyatlandırma stratejileri incelenmiştir. Dördüncü bölüm analitik analiz bölümüdür. Bu bölümde literatür paylaşılmış, optimal üç parçalı tarife fiyatlandırma yapısı için geliştirilen model tüm detaylarıyla sunulmuş ve elde edilen sonuçlar açıklanmıştır. Sonuç bölümü olan beşinci bölümde ise bulgulara ilişkin genel bir özet ve değerlendirme yapılmıştır. Tartışmalara göre mobil telekomünikasyon piyasalarında abonelik türleri ve faturalandırma yöntemleri, fiyatlandırma süreçlerinin belirleyici unsurlarıdır. Bu piyasalarda, kullanım bedeli hizmet öncesinde satın alınan ön ödemeli abonelikler ve aylık kullanım sonunda hizmetin faturalandırıldığı faturalı abonelikler olmak üzere iki alternatif abonelik seçeneği sunulmaktadır. Ayrıca mobil telekomünikasyon piyasalarında iki farklı faturalandırma yöntemi bulunmaktadır. Birincisi, arayan taraf öder yöntemidir ve burada aramayı yapan abone ücretin tamamını öder. İkinci yöntem, arayan ve arananın aramanın maliyetini paylaştığı aranan taraf öder yöntemidir. Mobil telekomünikasyon pazarlarında temel fiyatlandırma yöntemlerine dayalı olarak geliştirilen en yaygın fiyatlandırma stratejileri, iki parçalı tarife, üç parçalı tarife, sabit oranlı, indirimli, demetleme, kaymağını almak, penetrasyon ve işbirlikçi fiyatlandırma stratejileridir. Analitik analize göre: (i) Yüksek tip, ayrımcı olmayan duruma göre ayrımcı durumda daha yüksek ücretsiz kullanım sunulur ve daha yüksek erişim ücreti alınır, ancak daha düşük marjinal fiyat verilir. Düşük tip, ayrımcı durum kapsamında daha düşük ücretsiz kullanım ve daha düşük erişim ücretleri talep ederken daha yüksek marjinal fiyat ortaya çıkar. (ii) Firma, düşük tip tüketicilerin kullanımını ücretsiz kullanıma tam olarak eşitleyecek marjinal fiyat ve ücretsiz kullanımı belirlediğinde en yüksek karı elde eder. Talep belirsizliği durumunda düşük tip tüketiciler, pozitif talep şoku altında ücretsiz kullanımın üzerinde, negatif talep şoku altında ise tam olarak ücretsiz kullanım kadar kullandıklarında optimal fiyatlandırma elde edilir. (iii) Ayrıca talep belirsizliği olduğunda firmalar daha yüksek karlar elde edeceklerdir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, new and innovative pricing strategies used in mobile telecommunications markets are discussed and operators' optimal three-part tariff pricing structure is analyzed. The dissertation provides a better understanding of operators' pricing strategies and optimal three-part tariff pricing structure, by taking into account the characteristics of mobile telecommunications markets. The major research objectives in this dissertation are (i)what innovative pricing strategies of mobile operators' are, (ii)what firm's optimal three-part tariff pricing structure when an operator offers non-discriminatory tariffs or discriminatory tariffs and (iii)how consumer demand uncertainty changes the optimal three-part tariff pricing. The dissertation is structured in five chapters in line with the mentioned aim. After a general introduction, which is the first chapter, in the second chapter, pricing is discussed with the main pricing methods, its objectives, and the factors that affect it. In the third chapter, the subscription types and billing methods in mobile telecommunications markets are explained and the pricing strategies used in these markets are examined. The fourth chapter is the analytical analysis chapter. In this chapter, the literature is shared, the model developed for the optimal three-part tariff pricing structure is presented in all details, and the results obtained are explained. In the fifth chapter, which is the conclusion chapter, a general summary and evaluation have been made regarding the findings. According to the discussions subscription types and billing methods in mobile telecommunications markets are the determining factors of pricing processes. In these markets, two alternative subscription options are offered, mainly prepaid subscriptions for which the amount of usage is purchased prior to the service to be used, and postpaid subscriptions for which the service is billed at the end of the monthly usage. In addition, there are two different billing methods in mobile telecommunications markets. The first one is the calling party pays method where the subscriber who made the call pays the full fee. The second method is receiving party pays method when the caller and receiver both share the cost of the call. The most common pricing strategies in mobile telecommunications markets which are developed based on basic pricing methods are two-part tariff, three-part tariff, flat rate, discount, bundling, skim, penetration and cooperative pricing strategies. According to the analytical analysis: (i) High type is offered higher free usage and charged higher access fee but lower marginal price under the discriminatory case than the nondiscriminatory case. While the low type is offered lower free usage and charged lower access fees but higher marginal price under the discriminatory case. (ii) Firm makes the highest profit when setting the marginal price and free usage to make the low type consumers' usage equal to the free usage exactly. While with the demand uncertainty the optimal pricing is achieved when low type consumers will use above the free usage under a positive demand shock, and will exactly use the free usage under a negative demand shock. (iii) Moreover when demand uncertainty exists, firms will make higher profits.