Telekomünikasyon hizmetlerinde fiyatlandırma stratejileri
Pricing strategies in telecommunications services
  1. Tez No: 250142
  2. Yazar: NUMAN İLERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalışmada öncelikle telekomünikasyon sektörü ile ilişkili rekabet, doğal tekel, regülasyon ve serbestleşme gibi kavramlar iktisadi açıdan ele alınmış olup ardından dünya genelinde sektörün tarihsel, teknolojik ve iktisadi gelişimine yer verilmiştir. Daha sonra Türkiye'de telekomünikasyon sektörünün mevcut durumu ortaya konulmuş, sektörel büyüklüklere yer verilerek sektörün önemi vurgulanmıştır. Son olarak; yaşanan yapısal değişiklikler de göz önünde bulundurularak operatörler tarafından, son kullanıcılara (abonelere) yönelik uygulanan fiyatlandırma stratejileri tespit edilmiş ve konunun, ülkemizdeki uygulamalarla örneklendirilmesi sağlanmıştır.Çalışma kapsamında telekomünikasyon sektörü, sabit, mobil ve genişbant telekomünikasyon pazarı şeklinde üç alt pazara ayrılmıştır. Bu üç pazarda, fiyatlandırma stratejilerine yönelik bulgular, başta OECD, BTK ve operatörlere ait web siteleri olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlardan temin edilen verilerle desteklenmiş, söz konusu verilerin toplulaştırılması ve yorumlanması suretiyle sektörde uygulanan fiyatlandırma stratejilerine yönelik görüş ve önerilere yer verilmiştir.Yapılan analizler ışığında; her alt pazarın kendine özel sıkıntılarının olduğu ancak genel manada dünyada uygulanan fiyatlandırma stratejilerinin büyük oranda ülkemizdeki ilgili pazarlarda da uygulandığı tespit edilmiştir. Fakat eksik rekabetten dolayı bu stratejilerin, son kullanıcılara olan etkisinin sınırlı olduğu görülmüştür. Sektörde fiyatlandırma stratejilerinin daha etkili olabilmesi için tarifelerin, aboneler tarafından anlaşılabilecek şekilde ve belirli standartlar çerçevesinde sunulması, Kablo TV şebekesine yönelik özelleştirme çalışmalarının bitirilmesi, 3G ve WiMAX lisanlarının verilmesi, MVNO ve STH ile ilgili düzenlemelerin yapılarak hayata geçirilmesi gibi sektörü de yakından ilgilendiren önemli adımların atılması gerektiği düşünülmektedir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Rekabet, doğal tekel, serbestleşme; telekomünikasyon sektörü; sabit, mobil ve genişbant telekomünikasyon pazarı; fiyatlandırma stratejileri ve fiyatlandırma stratejilerinin Türkiye telekomünikasyon sektöründeki uygulamaları.
Özet (Çeviri)
This study starts with related subjects in telecommunications sector, i.e. natural monopoly, competition, regulation and liberalization, and then gives a perspective about telecommunication sector by taking historical, technological and economical developments into consideration. By the following of introduction sections, study is focused on Turkish telecommunication sector and emphasized the importance of sector. Finally, pricing strategies which are applied for end users (subscribers) are analyzed and those strategies are sampled by applications in Turkish telecommunications sector.In this study, telecommunications sector was divided into three main markets: Fixed, Mobile and Broadband. The raw data gathered from several organizations were transformed into approximately 100 tables, graphics and charts in order to support the findings in pricing strategies related to those three markets.Under the light of our assessments, it is concluded that the pricing strategies applied in the worldwide is widely seen at Turkish telecommunications market. However, results of pricing strategies are not as efficient as what observed at developed countries. The main reason for this inefficiency is mainly resulted from inadequate competition conditions at the market.In conclusion; in order to increase the effect of pricing strategies at Turkish telecommunications sector, it is important to encourage the competitive market conditions and set some standards that defines how tariffs shall be presented to end users. In addition, privatization of cable network, delivering 3G and WiMAX licenses and determining regulation conditions for MVNO and STH would also be very useful to create appropriate environment at which more effective pricing strategies are applied.KEY WORDS: Competition, natural monopoly, liberalization; telecommunications sector; fixed, mobile and broadband telecommunications markets; pricing strategies and its applications in Turkish telecommunications sector.