Farklı kalsiyum düzeyleri ve anyonların broylerlerde kan asit-baz dengesi, besi performansı ve tibial diskondoroplazi oluşumuna etkisi
Effect of verious calcium levels and anionic salts on blood acid-base balance, growth performance and the development of tibial dyscondroplasia in broilers
  1. Tez No: 71221
  2. Yazar: ŞERİFE KARAMÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE KOCABAĞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
9. SUMMARY : Effect of Various Calcium Levels and Anionic Salts on Blood Acid-Base Balance, Growth Performance and the Development of Tibial Dyscondroplasia in Broilers It was our aim in this trial, to investigate the effect of various anionic salts in the diet and different levels of diet Ca, on the acid-base balance, growth performance and development ofTD in broiler chicks. 400 Ross X PM3, one day old broiler chicks were used during the 5 week trial. Chicks were divided into eight groups, each group consisting of fifty chicks. For both starter and grower feed, two levels of Ca included in each diet of which are near the bottom limit of normal requirement (starter 0.90 % and grower 0.80 %) and higher level (starter 1,25 % and grower 1,15 %). No anionic salts was added in one of the diets and the other three were supplemented with 100 meq/kg DM CaCl2.H2O, CaSC-4. 2H20, or CaHP04. 2H20. All the chicks were weighed individually in the beginning of the trial and once per week from then on. Weekly feed consumption of the chicks were recorded. At the end of 3rd and 5th weeks, from each group, 10 chicks were randomly selected and blood samples collected in order to determine the blood pH, pC02, HCO3 and Na, K, CI levels. Blood gas measurement device was used for the purpose. Followingly, right and left tibias were removed in order to investigate for TD and bone ash level, respectively. Ca, in the diets were determined by using colorimetric method, P using spectrophotometric method, Na and K using flamephotometric method and CI using titrimetric method. Results of the trial indicated that the live weight gain of chicks on a lower Ca diet except the group2 which supplemented CI was higher than the chicks on a higher Ca diet.
Özet (Çeviri)
8. ÖZET : Bu çalışmada çeşitli anyonlar ve farklı düzeylerde Ca kullanılarak, bunların broylerlerde asit-baz dengesi, besi performansı ve TD oluşumuna etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada hayvan materyali olarak toplam 400 adet Ross X PM 3 broyler günlük civciv kullanılmış ve çalışma beş hafta sürdürülmüştür. Denemeye alınan civcivler, her grupta 50 adet olmak üzere sekiz gruba ayrılmıştır. Civciv ve büyütme dönemleri için ayrı ayrı düzenlenen biri normal gereksinimin alt sınırında ( başlangıç; % 0.90 - büyütme; % 0.80 ) diğeri daha yüksek (başlangıç; % 1.25 - büyütme; % 1. 1 5) olmak üzere iki farklı Ca düzeyi içeren rasyonlar hazırlanmıştır. Bu rasyonların birine anyon katılmamış, diğer üçüne ise 100 meq/kg KM düzeyinde CaCİ2. 2H2O, CaS04. 2H20 ya da CaHP04. 2H20 ilave edilmiştir. Civcivler araştırma başında ve haftada bir kez olmak üzere tek tek tartılmışlardır. Yem tüketimleri haftalık olarak saptanmıştır. 3. ve 5. haftaların sonunda her gruptan on adet hayvanın kan örnekleri alınarak pH, PCO2, HCO“3 ve Na+, K+ ve Cl”düzeyleri kan gazlan ölçüm cihazında saptanmıştır. Daha sonra kemik çalışmaları için sağ tibia TD yönünden, sol tibia ise kemik külü yönünden muayene edilmek üzere ayrılmıştır. Rasyonlardaki Ca kolorimetrik, P spektrofotometrik, Na ve K flamefotometrik, Cl titrimetrik olarak saptanmıştır. Araştırma süresince Cl ilaveli grubun dışında düşük Ca gruplarının canlı ağırlık kazancı, yüksek Ca gruplarınınkinden fazla bulunmuştur.