Yakın kuru dönem rasyonuna eklenen anyonik ürünün hipokalsemiyle ilişkili olarak metabolik profile etkisi
Effect of supplemental prepartum anionic salts on metabolic profile in relation to hypocalcemia
  1. Tez No: 843091
  2. Yazar: USAME ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN HAYIRLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu proje, süt ineklerinde subklinik hipokalsemiyi önlemeye yönelik bir anyonik ürün hazırlamak ve bu ürünün prepartum dönemde hayvanların tüketimine sunulması ile doğum sonrası performans ve metabolik profile etkisini incelemek için yapıldı. Materyal ve Metot: Projeye, 32 adet (> 2 laktasyona başlayacak ileri gebe) Holştayn ve Simental ırkı inekler ile başlandı, ancak proje sürecinde gelişen bazı olumsuzluklardan dolayı projeye 22 hayvanla devam edildi. İnekler doğum öncesi ırklarına ve paritelerine göre bloklandıktan sonra rastgele 2 farklı yem grubuna (deney ve kontrol) bölündü. Deney grubundaki hayvanların rasyonlarına doğum öncesi son 23 gün 1 kg/gün/baş anyonik ürün [55 g amonyum klorür (NH4Cl) + 55 g magnezyum sülfat (MgSO4) + 55 g kalsiyum klorür (CaCl2), buğday kepeği, mısır kırması ve melas] takviyesi yapılmış, kontrol gurubundaki hayvanlara ise 1 kg/gün/baş buğday kepeği takviyesi yapıldı. Proje sürecinde hayvanların günlük yem tüketimleri ve süt verimleri kaydedildi. Doğum öncesi dönemde idrar ve kan örnekleri, doğum sonrası dönemde ise kan örnekleri alınarak metabolik analizleri yapıldı. Elde edilen veriler rastgele blok dizaynı ile tek yönlü ANOVA kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Doğum öncesi dönemde anyonik ürün takviyesi prepartum dönem kuru madde tüketimini anlamlı derecede düşürürken (11.25-11.78 kg/d, p < 0.0001), doğum sonrası yem tüketimini ise artırma eğilimi gösterdi (25.78-25.64 kg/d; p=0.0530). Doğum sonrası dönem yem tüketimlerinde deney grubundaki Simental inekler kontrol grubuna göre daha yüksek kuru madde tüketirken Holştayn ırkı ineklerde ise deney grubunun kuru madde tüketimi kontrol grubundan daha düşük bulundu. Anyonik ürünü tüketen Simental ırkı ineklerin süt verimi kontrol gurubundan daha düşük iken, Holştayn ırkı ineklerin süt verimi ise kontrol grubundan daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This experiment was conducted to prevent subclinic hypocalcemia and determine prepartal anionic salt cocktail supplementation on early postpartum performance and metabolic profile in dairy cows. Material and method: Thirty-two multiparous (>2) holstein and simmental cows on d 23 relative to projected parturition were supplemented with either 1 kg wheat bran or 1 kg pelleted anionic salt product per animal (1 kg product = 55 g NH4Cl + 55 g MgSO4 + 55 g CaCl2 + wheat bran, flaked corn + molasses) daily until calving. All cows were then switched to the same diet for early lactating cows after calving until d 28 postpartum. Daily intake and milk yield were recorded. Urine and blood samples were collected during prepartum and blood sampling was extended to d 28 postpartum for metabolic indices. Data were analyzed using one-way ANOVA in a complete randomized block design. Results: Anionic salt feeding decreased prepartum DMI (11.25 vs. 11.78 kg/d, p < 0.0001), but tended to increase postpartum DMI (25.78 vs. 25.64 kg/d; p=0.0530). Simmental cows had higher, whereas Holstein cows had lower DMI during early postpartum in response to prepartal anionic salt supplementation as compared to their controls. Simmental cows produced less milk, whereas Holstein cows produced more milk in response to prepartal anionic salt supplementation as compared to their controls. Urine pH was lower for cows supplemented with anionic salt than that for unsupplemented (7.27 vs.