2000 sonrası Hollywood sinemasında görsel efekt ve gerçeklik
Visual effect and reality in Hollywood cinema after 2000
- Tez No: 712257
- Danışmanlar: DOÇ. ENGİN ÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sinema filmleri çeşitli bakış açılarından gerçeklikler üretmektedir. Gerçeklik; Sanatçının fiziki dünyadaki anlayışını kendi öznelliği bağlamında bilgi düzeyi ile ilgilidir. Yönetmenin etkisinde kaldığı gerçeklik İzleyenlere beyaz perdede sanal gerçeklik olarak yansıtılmaktadır ve bu gerçekliğin yansıtılması için gerekli temel araçlar kullanılmaktadır. Hollywood sineması gerçekçiliği yansıtması anlamında yönetmen ve özel efektleri ile incelenmesi gereken bir konudur. Özel efektlerin sinema dilinde teknolojinin hangi araçlarından yararlandığı perdeye gelirken geçtiği süreç gerçekçiğin yaratımı bakımından en temel süreçtir. Yaratılan sanatsal gerçekliğin sinema imgelerine dönüşmesi noktasında Hollywood Sinemasındaki başarım, efektlerin öykü ile bir bütün olarak kavranması sanatçının zihnindeki gerçeklikle izleyenin zihninde oluşması beklenen gerçekliğin örtüşeceği anlamına gelir. Holywood Sineması filmlerinin ürettiği estetik değeri ve bu değerle sunulan gerçekliği bir tür deneyim olarak da algılayabiliriz. Fiziki hayatın deneyimlerini aşma potansiyeli taşıyan sinema filmlerinin estetik etkisinin var olabilmesi, izlenen filmin salt bedensel bir hazzın ötesine geçmesi ile de ilgilidir. Bu etkiyi verebilmek için görsel efektler kendi içinde türlere ayrılmaktadır ve her sahnede etkisi değişmektedir. Sahnelerin gerçekliğe yaklaşması süreci ve yöntemi tezin Bu bağlamda şu soruların yanıtı aranmaktadır: Sanal gerçeklik teknolojisi ile sinemanın noktaları, Benzerlikleri ve farklılıkları? Anlatı yapıları ve teknikleri? Yarattıkları gerçeklikler? Benzer soruların günümüzde daha da fazla akıllara gelmesinin temel nedeni olarak gelişen dijital teknoloji ile birlikte buna hızla adapte olan sinema teknolojisinin yaşadığı dijital dönüşüm gösterilebilir. Bu noktadan haraketle bu çalışmada öncelikle görsel efektlerin teknolojisi üzerinde durarak, ilkleri gerçekleştiren 2000 sonrası Hollywood filmlerinin ilgili sahneleri gösterilerek açıklama yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Motion pictures produce realities from various perspectives. Reality; It is about the artist's understanding of the physical world in the context of his own subjectivity. The reality under the influence of the director is reflected to the audience as virtual reality on the big screen and the basic tools required to reflect this reality are used. Hollywood cinema is a subject that should be examined with the director and special effects in terms of reflecting the realism. The process that special effects take while coming to the screen, which means of technology in the language of cinema, is the most basic process in terms of creating realism. The success in Hollywood Cinema at the point of transforming the created artistic reality into cinematic images, comprehending the effects as a whole with the story means that the reality in the mind of the artist and the reality expected to occur in the mind of the viewer will coincide. We can perceive the aesthetic value produced by Hollywood Cinema films and the reality presented with this value as a kind of experience. The aesthetic effect of motion pictures, which have the potential to exceed the experiences of physical life, is also related to the fact that the film watched goes beyond a mere bodily pleasure. In order to give this effect, visual effects are divided into types within themselves and their effect changes in every scene. The process and method of approaching the scenes to reality. In this context, the following questions are sought: Points of cinema with virtual reality technology, Similarities and differences? Narrative structures and techniques? The realities they created? The main reason why similar questions come to mind more and more today can be shown as the digital transformation experienced by the rapidly adapting cinema technology with the developing digital technology. From this point of view, this study will focus primarily on the technology of visual effects, and an explanation will be made by showing the relevant scenes of the post-2000 Hollywood movies that made the firsts.