2000 yılı sonrası Hollywood sinemasında İstanbul temsilleri
Istanbul representatives at Hollywood Cinema after 2000 year
  1. Tez No: 485583
  2. Yazar: FATİH ŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Sinema, günümüzde artık sadece bir sanat dalı ya da bir eğlence aracı olmakla kalmayıp kitleleri ideolojik olarak etkileyip yönlendirmek için kullanılan bir mecra halini de almıştır. Buna göre, sinema filmlerindeki görüntülerin belirli amaçlar doğrultusunda ve belli ideolojilerle oluşturulmuş olabileceği söylenebilir. Bir filmde mekân olarak bir kentin kullanılması, izleyicilerin zihinlerine o kent, üzerinde yaşayan toplum ve dâhil olduğu ülke ile ilgili bazı fikirler yerleştirebileceği gibi bazı ön yargı ve ön kabullere de sebep olabilir. Bu çalışma kapsamında gerek coğrafi konumu ve doğal güzellikleri gerek kültürel nitelikleri ve gerekse tarihi arka planı nedeniyle kendine has çok fazla özelliği bünyesinde barındıran İstanbul'un, dünya sinemasına birçok açıdan yön veren Hollywood'daki 2000 yılı sonrası yapımlarda sunumu ve beyaz perdeye yansıyış şekli incelenecektir. Sinema sektörünün lokomotifi olan Hollywood'un, İstanbul'u sinema-mekân ilişkisi bağlamında nasıl kullandığı ve hangi filmlerde ne şekilde sunduğunu tespit etmek çalışmanın en temel amacını oluşturmaktadır. Bu tezde, kentin sunumları üzerinde yapılan çözümlemelerde odaklanılan öge“gerçekçilik”tir. Buna göre belirlenen filmler, sinemada gerçekçilik akımının temsilcisi Siegfried Kracauer'in sine-kent konsepti, çerçevesinde eleştirel film çözümlemesi yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cinema nowadays is not only an art branch or a medium of entertainment but also a media used to ideologically influence and direct the masses. Accordingly, it can be said that the images in motion picture films may have been formed with certain aims and certain ideologies. The use of a city as a venue in a film may also cause some prejudices and preliminary assumptions about the city, the society in which it lives, and the country in which it is included, in the minds of viewers. In this context, İstanbul will be examined in its presentation and motion picture screen reflection in post-2000 production in Hollywood which gives direction to world cinema in many ways. Determining how Hollywood, which is the locomotive of the cinema industry, uses Istanbul in the context of cinema-space relationship and in what films it presents its basic purpose of the work. In this thesis, the focus of the analysis on city presentations is“realism”. The selected films have been examined by critically analyzing the film in the context of the sine-city concept of Siegfried Kracauer, representative of the realism movement in cinema.