Journal finder for TRDIZIN
TRDIZIN için dergi bulucu
  1. Tez No: 712302
  2. Yazar: MERT DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Akademisyenler açısından, yapılan çalışmayı yayımlamak için en uygun dergiyi bulmak önemlidir. Aynı zamanda, dünyada ve Türkiye'de yayım yapan dergi sayısı hızlı bir şekilde artmaktadır. Araştırmacıların çalışmalarını yayımlayacağı uygun dergileri zaman ve emek kaybetmeden bulması dergi öneri sistemleri ihtiyacını doğurmuştur. Dergi öneri sistemleri kullanmadan çalışmaya uygun dergilerin bulunması zaman alıcı bir işlemdir. Çalışmaya uygun yayın platformunu bulmak için, büyük akademik yayıncı şirketler ve bilimsel çalışmaları yayımlayan kuruluşlarca, dergi öneren platformlar oluşturulmuştur. Son yıllarda Dergipark sitesinde TRDIZIN etiketi altında Türkçe olarak yayımlanan dergi sayısında da artış mevcuttur. Bu tezde, dünyadaki benzer çalışmalar gözden geçirilerek Türkiye'de dergi ve makale sayısı giderek artan TRDIZIN indeksinde, yapılan bilimsel çalışmalar için dergi öneren bir sistem geliştirilmiştir. Bu amaçla ilk olarak bir web kazıma algoritması geliştirilerek özgün bir veri seti oluşturulmuştur. Daha sonra ise taban çalışma olarak ele alınacak olan ve literatürde sıkça kullanılan kosinüs benzerliği, denetimsiz öğrenme metodu olan ve doğal dil işlemede sıkça kullanılan LDA ve yapay sinir ağı tabanlı doc2vec algoritmaları kullanılarak çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalarla, oluşturulan veri seti baz alınarak öneri yapılması istenen bilimsel çalışmanın başlık, anahtar kelime veya özetine göre, TRDİZİN kapsamında bulunan dergiler önerilmiştir. Farklı algoritmalar ile oluşturulan bu sistemlerin değerlendirilmeleri en yakın 5 veya 10 dergi önerilmesiyle başarı, kesinlik, duyarlılık ve F1 skorlarına göre test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the main steps in publishing a paper is finding the most suitable journal. In the recent years, there has been an increase in scientific paper publications. Finding the appropriate journals for researchers without wasting time and effort has led to the need for the journal recommendation systems. Without these decision support systems, searching for the suitable journal would be a time-consuming process. Major academic publishers and organizations have created journal recommendation systems to solve this problem. There has also been an increase in the number of journals published in Turkish under the TRDIZIN index of Dergipark website. In this thesis, a journal recommendation system for TRDIZIN index has been developed by reviewing similar studies in literature. First, a web scraping algorithm has been developed to create a novel dataset. The dataset consists of Turkish titles, keywords, and abstracts of papers from Dergipark web page. Then, cosine similarity algorithm which has been used widely in the literature and will be considered as baseline study has been carried out. LDA, an unsupervised method which has been frequently used in natural language processing, is applied as the second experiment. Doc2vec algorithm based on neural networks has been used as the third experiment to make recommendation over the collected dataset. Using these algorithms separately, a journal in TRDIZIN index is suggested according to title, abstract or keyword of the given article. The results of the suggested algorithms are evaluated and compared by using standard performance metrics which are accuracy, precision, recall and F1 score considering the most similar 5 and 10 journals.