Marmara bölgesindeki liman operasyonları için emniyetli yönetim sisteminin geliştirilmesi
Development of safety management system for seaport operations at the Marmara region
  1. Tez No: 712316
  2. Yazar: ERSOY KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GÜL EMECEN KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Limanlar denizyolu taşımacılığının en önemli unsurlarından biridir. Limancılık faaliyetleri ağır ve tehlikeli iş sınıfında kabul edilir. Limancılık faaliyetlerinin doğası gereği çeşitli riskler vardır. Bundan dolayı tehlike ve risk liman operasyonlarında her zaman gözönünde bulundurulmalıdır. Tehlike olgusunun mevcudiyeti ve risk seviyesi terminallerdeki elleçlenen yük türüne göre değişiklik göstermektedir. İşletmeler ve idare limanlarda operasyonel risklerin en aza indirilmesi için tedbirler almakta ve prosedürler geliştirmektedirler. Bu alınan tedbirler ve uygulanan prosedürler emniyetli yönetim sistemi olarak adlandırılmaktadır. Bununla birlikte bir emniyetli yönetim sistemi uygulanan liman için geçerli olmaktadır. Ulusal ve bölgesel ölçekte emniyetli yönetim sistemi geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Marmara Bölgesi liman operasyonlarında iş sağlığı güvenliği açısından emniyetli yönetim sisteminin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda Marmara Bölgesi liman ve terminallerinde gerçekleşen operasyonlardaki olay/kaza risk seviyesi için anket çalışması yapılmıştır. Anketler analitik hiyerarşik proses ve kümeleme analizi ile değerlendirilerek olay kaza risk seviyeleri belirlenmiştir. Marmara Bölgesi limanlarında 2012-2017 yılları arasında meydana gelen kazalar iş sağlığı güvenliği yönünden değerlendirilerek risk değerleri belirlenmiştir. Belirlenen değerler ile operasyonlar için risk karar matrisi oluşturularak risk dereceleri tespit edilmiştir. Çok yüksek, yüksek ve orta risk derecesine sahip operasyonlardaki kazaların sebepleri ve önleyici tedbirler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ports are one of the most important elements of maritime transport. Port activities are generally accepted in a heavy and dangerous business. There are several risks by the nature of port activities. Therefore, hazardous and risk should always be considered in port activities. Arising of hazardous fact and risk level differ according to the handling cargo. Managements and administration take measures and develop procedures to minimize operational risks in ports. This measure and procedure modelling is called a safety management system. However, a safety management system is applied to the individual port. A safety management system must be required to be developed on the regional and national scale. This study aims to the development of safety management system in terms of occupational health safety in the Marmara region port operations. In this respect, the survey was carried out for the event / accident risk level at the operations in the Marmara region port and terminals. Surveys have been evaluated by Analitic hierarchy process and clustering analysis. As a result accident risk levels have been determined. The risk values in the Marmara region port are determined in terms of occupational health and safety using accident data between 2012-2017. Risk decision matrix was established for operations with determined values and risk degrees were determined. Accidents and preventive measures were evaluated in operations for very high, high and moderate risk degrees.