Türkiye'nin uluslararası göç yönetimine güvenlik bağlamında bir bakış
A look at Turkey's international migration management in a security context
  1. Tez No: 712315
  2. Yazar: ELİF TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÖZERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Birçok alanın ortak öznesi durumunda olan göç özellikle son dönemde dünya gündeminin en üst sıralarında yer almaktadır. Bu sebeple sahip olduğu coğrafyasıyla dünyanın en eski topluluklarına ev sahipliği yapmış olan Türkiye için de göç hareketleri kaçınılmaz olarak gündemin öncelikli konularından biri haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin göç politikalarını incelemek ayrıca oluşturulan söylemlerin vatandaşların göçmen algısı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu çalışma, güvenlik meselesinin devlet ya da vatandaş güvenliğine indirgenmemesi gerektiği ayrıca göçmenlerin bir güvenlik meselesi haline getirilmesi yerine onların toplumla uyumunun sağlanmasıyla ancak toplumsal güvenliğin sağlanabileceği hipotezine dayanmaktadır. Bu çalışma yaygın olanın aksine göçün devlet güvenliğinin yanında göçmen güvenliğiyle olan ilişkisinin ortaya konması açısından önemlidir. Bu amaçla çalışmada ilk olarak Türkiye'nin uluslararası göç politikalarının tarihsel gelişimine yer verilmiş ayrıca Türkiye'nin göç yönetiminde yer alan yasal düzenlemelerle uluslararası iş birliklerine değinilmiştir. İkinci olarak güvenlik kavramının tarihsel oluşumuna ve kullanıldığı alanlara yer verilmiş, göçün güvenlikle ilişkisini ortaya koymak amacıyla Kopenhag Ekolünün güvenlik anlayışından yararlanılmıştır. Son olarak üçüncü bölümde ise Türkiye'de göç ve güvenlik ilişkisi, göçün güvenlikleştirilmesi ve göçmenlerin güvenliği gibi başlıklara yer verilmiş ayrıca güvenlik söylemi üzerinde göçmen algısı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Migration, which is the common subject of many fields, has been at the top of the world agenda especially recently. For this reason, migration movements have inevitably become one of thepriority issues for Turkey, which has hosted the oldest communities in the world with its geography. The aim of this study is to examine Turkey's immigration policies and to reveal the effect of the discourses on the immigrant perception of the citizens. This study is based on the hypothesis that the issue of security should not be reduced to the security of the state or citizens, and that social security can only be achieved by ensuring the integration of immigrants with the society instead of making them a security issue. Contrary to the common practice, this study is important in terms of revealing the relationship between immigration and immigrant security as well as state security. For this purpose, firstly, the historical development of Turkey's international migration policies is included in the study, and also the legal regulations and international cooperation in Turkey's migration management are mentioned. Secondly, the historical formation of the concept of security and the areas in which it is used are included, and the security understanding of the Copenhagen School is used in order to reveal the relationship between migration and security. Finally, in the third chapter, topics such as the relationship between migration and security in Turkey, securitization of migration and the security of immigrants are included, and the perception of immigrants on the security discourse is revealed.