Türkiye-AB ortaklık hukuku kapsamında Gümrük Birliği ve Gümrük Birliğinin güncellenmesi
Modernisation of Customs Union in the light of association law between Turkey and European Union
- Tez No: 712333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİME ASLI BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezin amacı Türkiye - Avrupa Birliği arasındaki Gümrük Birliği'nin mevcut durumu ve güncellenmesi gerekliliklerini hukuki açıdan incelemek ve olası bir güncellemenin yöntemini ele almaktır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye-AB arasındaki ilişkinin tarihsel gelişimi başta olmak üzere; ortaklık ilişkisinin hukuki boyutu ve gümrük birliği ilişkisinin kapsamı ve işleyişi detaylı olarak incelenmektedir. Taraflar arasında kurulan Gümrük Birliği'nin aksayan yönleri ve buna ilişkin çözüm önerilerinin Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın konu ile ilgili içtihatları ile ele alındığı çalışmada son olarak güncelleme ihtiyacının nedenleri ve güncelleme yöntemi alternatiflerine yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the current status and updating requirements of the Customs Union between Turkey and the European Union from a legal perspective and to discuss the method of a possible update. In line with this purpose, especially the historical development of the relationship between Turkey and the EU; The legal dimension of the partnership and the scope and functioning of the customs union relationship are examined in detail. In the study, in which the failing aspects of the Customs Union established between the parties and the solution proposals related to it are discussed with the relevant jurisprudence of the Court of Justice of the European Union, the reasons for the need for updating and the update method alternatives are given.