Buhar fazlı polimerizasyon yöntemiyle pedot film kaplanarak iletken hale getirilen poliester esaslı tekstil yüzeylerinde flaman sayısı ve örgü yapısının etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of number of filaments and weaving structure on polyester based textile surfaces made conductive by coating pedot film with vapour phase polymerization method
  1. Tez No: 712332
  2. Yazar: AYSUN YENİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI HOCKENBERGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında; endüstriyel ölçekte üretime modifiye edilebilecek bir polimerizasyon yöntemi ile iletken tekstil yüzeyleri elde edilmesi ve bu yüzeylerdeki iletkenlik performansına filament sayısı ile dokuma örgü tipinin etkisinin incelenmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla, daha önce yapılan çalışmalar incelenerek iletkenlik performansı nedeniyle PEDOT polimeri, uygulama kolaylığı ve sanayiye uyarlanabilirliği nedeniyle buhar fazında polimerizasyon yöntemi seçilmiştir. Üretilen numune kumaşlarda maliyet, geniş kullanım alanı ve dayanıklı bir polimer olduğu için polyester tercih edilmiştir. Atkı ve çözgü sıklıklarını sabit tutarak 150 Den 48, 144 ve 288 filament ipliklerle, bezayağı ve 3/1 dimi örgülü kumaşlar dokunmuştur. Polimerizasyon için tekstil kumaşlarının yatay akışına uygun bir kabin tasarlanmış ve numunelerin sağlıklı şekilde karşılaştırılabilmesi için 6 parçalık setler halinde laboratuvar ölçeğinde buharlamaları yapılmıştır. Her setin, kaplama sonrası ve kullanım şartlarını simüle eden performans testleri sonrası elektriksel direnç değerleri ölçülerek karşılaştırılmıştır. Çalışmayla, numunelerin büyük kısmının performans testleri sonrası iletkenliğinin sürdüğü tespit edilmiş ve yöntemin büyük ölçeğe çevrilebilmesi için araştırmalara başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; It is aimed to obtain conductive textile surfaces with a polymerization method that can be modified for industrial scale production and to examine the effect of number of filaments and weave type on the conductivity performance of these surfaces. For this purpose, PEDOT polymer was chosen due to its conductivity performance, and vapor phase polymerization method was chosen due to its ease of application and industrial adaptability. Polyester has been preferred in the sample fabrics produced because of its cost, wide usage area and durablity of the polymer. Plain and 3/1 twill fabrics were woven with 150 Den 48, 144 and 288 filament yarns, keeping the weft and warp densities same. A cabinet suitable for the horizontal flow of textile fabrics was designed for polymerization, and laboratory-scale steaming was done in sets of 6 pieces in order to compare the samples. The electrical resistance values of each set were measured after coating and after performance tests simulating the usage conditions and compared at the end. With the study, it was determined that the conductivity of most of the samples continued after the performance tests and researches were started in order to convert the method to large scale.