Aralık ödemeli matris oyunlar ve çözüm yöntemleri
Matrix games with interval payoff and solution methods
- Tez No: 712356
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada aralık değerli matris oyunlar ve bu oyunların getiri matrisleri ile ilgili bazı özellikler yardımıyla oyun değerinin varlığı ve ne olduğunun bulunması amaçlanmıştır. Bu kapsamda çalışmanın birinci bölümünde literatür özeti verilerek konunun önemi ve literatürdeki yeri açıklanmıştır. İki kişilik sıfır toplamlı matris oyunlar ve genel özelliklerinin verildiği ikinci bölümde bazı çözüm yöntemler araştırılmıştır. Üçüncü bölümde aralık sayıları ve aralık matrisleri tanımlanarak bu kavramların bazı özellikleri incelenmiştir. Ayrıca aralık değerli matris oyunları için çözüm yöntemlerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde aralık matrislerin özdeğer ve özvektörleri ile ilgili temel tanım ve kavramlara değinilmiştir. Ayrıca aralık değerli matris oyunu ile özdeğerler arasındaki ilişki ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to find out the existence of the game value and what it is with the help of some features related to the interval value matrix games and the payoff matrices of these games. In this context, in the first part of the study, the importance of the subject and its place in the literature are explained by giving a summary of the literature. In the second part, where two-person zero-sum matrix games and their general properties are given, some solution methods are investigated. In the third chapter, interval numbers and interval matrices are defined and some properties of these concepts are examined. In addition, solution methods for interval value matrix games are given. In the fourth chapter, basic definitions and concepts related to eigenvalues and eigenvectors of interval matrices are mentioned. In addition, the relationship between the interval value matrix game and the eigenvalues is expressed.