Yarıgrup çeşitlerinde yarıasallığın kaynağı
The source of semiprimeness on semigroup types
- Tez No: 712357
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, verilen çeşitli S yarıgrupları için SS = {a ∈ S | aSa = (0)} biçiminde tanımlanan yarıasallıgın kaynağı kümesinin bazı özellikleri incelenecektir. Bu çalışmanın amacı, matematigin ve özellikle cebirin önemli konularından biri olan yarıgrup teorisinde elde edilecek genellemeler ve bağlantılar ile problemlere etkili çözümler getirmektir. Ayrıca bu konunun yarıgrup çeşitlerinde araştırılması hem literatüre yeni tanım ve problemler ekleyecek hem de halka teorisi ile yarıgrup teorisi arasında ilişkiler kurulmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, some properties of the source set of semiprimeness defined as SS = {a ∈ S | aSa = (0)} for the types semigroups S will be examined. The aim of this study is to get effective solutions to problems with generalizations and connections to be obtained in semigroup theory which is one of the important subjects of mathematics and especially algebra. In addition, investigating this subject in semigroup types will both add new definitions and theorems to the literature, and help establish the relationships between ring theory and semigroup theory.