Kadının fiillerinde irade hürriyeti
Freedom of will in women's actions
  1. Tez No: 712373
  2. Yazar: FATMA BETÜL TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Yakın dönem kelamcıları, kadın meselesini onun hakları, statüsü, varlığı, değeri üzerinden ele almıştır. Daha önce kadının fiillerinde irade hürriyeti açısından konu ele alınmadığı için böyle bir çalışmaya gereksinim duyulmuştur. İslâm toplumlarında kadına biçilen roller erkeğe biçilen rollerden daha farklı işlenmiştir. Birtakım İslâmi öğretilerle iradesi sınırlandırılan kadın, sosyal alanda kendini ifade edememiştir. Bu sebeble İslâm'ın daha doğru anlaşılmasını sağlayabilmek adına birtakım izahlarla konu ele alınmıştır. Çalışmada dini öğretilerde yer alan problemli yaklaşımlara hukuk, sosyo-kültürel ve din anlayışları perspektifinden yaklaşılarak kadına verilen sorumluluk, rol-model ve fiil ehliyeti meselesi aydınlığa kavuşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent times, kalam scholars have approached the issue of women, which has begun to be addressed in religious sciences, based on the status, existence and value of women by providing legal security. This study has been needed since it is necessary to evaluate the subject under the title of female identity by approaching human actions in terms of freedom of will before. In the İslâmic society, the roles assigned to women have been handled more differently than the roles assigned to men. Women could not express themselves more clearly in the social area when their actions were limited to the will mechanism with some İslâmic teachings. In order to provide a more accurate understanding of İslâm, the women actions have been considered in the context of freedom of will within the framework of some explanations. It has been attempted to clarify the issue of responsibility, role model and capacity to act given to women by approaching the problem in religious teachings from the perspective of legal, socio-cultural and religious understandings.